www.mardinnethaber.com
Mustafa Erkar
e-posta : ferkar47@hotmail.com
Ekleme tarihi :30.12.2017
Kategori :
Okunma sayısı :1475
KENDİME ÖRNEK ALDIĞIM İNSAN

Bazen insan çok sevdiği, değer verdiği, hayatının odak noktasına yerleştirdiği bir şahsiyeti anlatmak için beynindeki sözcük arşivini karıştırarak, en güzel kelimelerden oluşan bir cümle oluşturup, o değer verdiği şahsiyeti anlatmaya çalışır. 

Bu günkü yazımda, bende sizlere çocukluğumdan beri tanıdığım, değer verdiğim, kendime örnek almak istediğim ama bir türlü beceremediğim çok değerli bir şahsiyeti sizinle paylaşmak istedim. Evet, yaklaşık elli yıldır Mardin’in salatin camilerinden biri olan Ulucami civarında bulunan çarşıda manifaturacılık yapan Hac Şükri (Şükrü Özgün) her zaman edep, ahlak ve örnek kişiliğiyle çevresine güven vermiş, onunla muhatap olanlar, Şükrü Amcayı tanıyanlar, imanın mükemmel sıfatlardan biri olan ‘Emin’ sıfatıyla tanımışlardır.

Dükkânına gelen müşterilerine kestiği kumaşı kul hakkı geçmesin diye her zaman 10-15 santim fazladan keser, Allah’ın Kur’an-ı Kerimde alışverişle ilgili buyurduğu ayetlerin hükmünden mutlaka sakınırdı. Kul hakkı geçmesin diye her zaman bu ayetlere riayet eder, besmelesiz işe başladığı gibi, işin sonunu da mutlaka ‘Elhamdülillah’ ile bitirirdi. Şükrü amcanın dükkânına uğradığınızda dükkânının bir köşesinde Kur’an-ı Kerim okuyan çocukları görmemek mümkün değildi. Bu da eğitime verdiği önemin bir kanıtıdır. 

Yıllardır tanıdığım Şükrü amca beş vakit namazını Yaz-Kış demeden her zaman camide cemaatle eda etmiş ve hatta çoğu zaman namaz kametini o yapmıştır. Namaza gelirken çocuklarını da mutlaka camiye beraberinde getirirdi. Bu da birçok cami cemaatine örnek olmuştur. Namazını huşu içinde kılar, namazdan sonraki o sessiz ve vakur duruşu cami cemaatine ilham kaynağı olmuştur. 

Çarşı esnafına göre çarşının bereketiydi Şükrü amca. Geçirdiği bir ameliyat sonucunda dükkânını kapatıp, şu anda evde ibadet ederek ve Kur’an-ı Kerim okuyarak zamanını dolu dolu geçiren Şükrü amca, en son 15 Temmuz şehitleri için Mardin Ulucami de yapılan yüz bin hatim programında rastlamıştım. En ön safta oturmuş, ellerini semaya açmış, orada okunan her duayı ruhunda hissedercesine “Amiiiinn” diyerek cevaplıyordu.

Ne güzel demişler büyüklerimiz. Yaşadığınız bu kısacık hayatta değerli bir insan olmaya çalışın. Değerli insanlar, hayattan aldığını yaşadığı ruh haliyle karşı tarafa fazlasını verir. Yeter ki biz de bu gibi değerli şahsiyetlerin yaşadıkları o ruh halinden almasını bilelim. Yaşantımızda var olan bu gibi muttaki zatlara her zaman ihtiyacımız olduğu gibi, onların dualarına da ihtiyacımız vardır diye düşünüyorum.

Allah bizleri böyle değerli ve imanı kâmil şahsiyetlerin dualarından mahrum etmesin. Her ne kadar Şükrü amcanın Âmin deyişi kadar olmasa da bende geleceğimizin selameti ve İslam ümmetinin birlik ve beraberliği için tüm kalbimle Âmin diyorum. Saygılarımla…

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com