www.mardinnethaber.com
Mustafa Erkar
e-posta : ferkar47@hotmail.com
Ekleme tarihi :01.11.2017
Kategori :
Okunma sayısı :575
Bu şehrin sağlığa ihtiyacı var!

Yaşantımızın her anında sağlık kelimesini defalarca tekrarlar dururuz.  Mesela ‘Her şeyin başı sağlık, sağlık olsun’ gibi kelimeleri her zaman kullanıyor, sağlığın ne kadar önemli olduğuna defalarca farkında olmadan da olsa vurgu yapıyoruz.                       

Evet, farkında olmadan dedim. Gerçekten insan olarak he zaman sağlığımızı ihmal ediyor ya da hep ikinci planda tutuyoruz. İnsan olarak, vatandaş olarak sağlık sorunlarımızı böyle ihmal ederken, ötelerken;  bir de bakmışız kendimizi bir hastanenin hasta yatağında, serum kolda gözümüz tavanda…

Başlıyoruz düşünmeye, ben ne olacağım diye. Evet, aslında bir ben değil, aldığı göçlerle birlikte nüfusu bir milyona yaklaşan bu şehrin vatandaşları olarak da ne olacağız diye düşünmeye başlıyoruz.

 İlimizde sağlık sorunları her ne kadar basında, ikili görüşmelerde ve değişik platformlarda konuşuluyor, gündemde tutuyor olmamıza rağmen bu alanda gördüğüm kadarıyla bir karış mesafe bile yol alınmış değildir.

 Şöyle bir ilimizin sağlık hizmetlerini göz önünde bulundurup değerlendirdiğimiz zaman karamsar olmamakla birlikte elbette güzel hizmetlerinde yapıldığını söyleyebiliriz. 112 Acil Çağrı Merkezi, Evde Sağlık Hizmetleri ve Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığının vatandaşlara sunmuş olduğu hizmetlerin kalitesini gün geçtikçe arttırdıklarını görüyor ve şahit oluyoruz.

 Ancak; ilimizde bulunan hizmet binalarına baktığımızda ise 2015 yılında hizmete giren yeni Mardin Devlet Hastanesi ilk etapta vatandaşların memnuniyetini kazanmış ve rahat bir nefes aldırmıştı. Daha sonra Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ( bize göre) yanlış alınan bir kararla Mardin Devlet Hastanesi bünyesine nakledilerek, büyük bir keşmekeşlik oluşturulmuş ve hala bu keşmekeşlik maalesef devam etmektedir.

 Her ne kadar bazı yetkili ve etkili ağızlar ' 2017 Mardin için sağlık alanında yatırım yılı olacak söylemleri olduysa da hala ilimizde sağlık alanında hiç bir gelişme yaşanmamış ve en ufak bir mesafe bile kaydedilmemiştir.   

 Mardin devlet hastanesinde yaşanan yoğunluktan dolayı vatandaşların ihtiyaçlarına cevap veremeyecek duruma getirilmiş, bunlar yetmiyormuş gibi buraya gelen hasta yakınları dinlenmek ve günlük zaruri ihtiyaçlarını karşılamak için ne bir kantin nede bir kafeterya mevcut değildir. Bu nedenle vatandaşlar dinlenmek için hastanenin önündeki çimlere ya da banklara uzanarak arta kalan zamanlarını burada çirkin görüntülere mahal verecek şekilde haklı olarak sergilemektedir. Zaruri İhtiyaçlarını da hastanenin ana giriş kapısında bulunan tezgâhlardan ve açıkta satılan gıdalardan temin etmeye çalışılmaktadır. Hasta ve hasta yakınları bu durumdan rahatsız oldukları gibi yetkililerden dinlenebilecekleri ve rahat edebilecekleri bir yerin temini noktasında gereğinin yapılmasını istiyor.

 Bugün Bölge Hastanesi görevini üstlenen Mardin Devlet Hastanesi ve Mardin halkı bu keşmekeşliği hak ettiğini düşünüyorum. Mardin'de devletin iki büyük hastanesi metruk halde bırakılmışken, binlerce hasta ve hasta yakını yetersiz olan bu hastaneye mahkûm edilmesi, hem vatandaşlara hem de çiçeği burnunda yeni Mardin Devlet hastanesine haksızlık yapıldığını düşünüyorum.  

 Sağlığımızın refaha kavuşması için seçilmişlerimizle, atanmışlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla ve gönüldaşlarımızla üst makamlara yekvücut olacak şekilde anlatmak, dile getirmek bu şehrin vatandaşları olan bizler için bir vefa borcu olduğuna inanıyorum.  Saygılarımla…

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com