www.mardinnethaber.com
Mustafa Erkar
e-posta : ferkar47@hotmail.com
Ekleme tarihi :05.07.2017
Kategori :
Okunma sayısı :541
Yine Bir Yaz Mevsimi, Yine Anız Merasimi

YİNE BİR YAZ MEVSİMİ, YİNE ANIZ MERASİMİ

Her yıl Mezopotamya’nın verimli topraklarında yapılan hasat mevsiminin ardından çiftçilerimizde bir hastalık haline gelen anız yakma olayı, gerçekten bölgenin ve ilimizin önemli sorunlarından biri haline gelmiştir.

Her mevsim tarımsal faaliyetlerin ardından toprağın üzerinde kalan canlı tabakanın yakılarak yok edilmesi olayına ‘anız yakma olayı’ olarak tarif edebiliyoruz. Bölgemizde tarımla uğraşan çiftçilerimiz, birinci hasadın ardından ikinci ürüne hızlı bir şekilde geçebilmek için toprağı daha kolay işlemek, ekeceği ürünü kısa yoldan elde etmek amacıyla yaptığı verimsiz çalışmalar ile birlikte birçok sorunu da beraberinde getiriyor.

Evet, sorun dedik. Bana göre anız yakmak başlı başına bir sorundur. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için bence yetkili makamlar tarafından caydırıcı ceza-i müeyyidelerin en ağırını uygulamak gerekir diye düşünüyorum. Bu yazımı hasbelkader okuyacak olan çiftçi kardeşlerim bana çok kızacaklarına inanıyorum. Ama bu meselenin kızmakla değil, meselenin mahiyetine inmekle anlaşılacağı kanaatindeyim.

Bu suçu işleyen çiftçilerin 2872 sayılı Çevre kanunun ’un 20. Maddesi uyarınca dekar başına 40 Türk lirası idari para cezası uygulanmaktadır. Bu idari cezaya baktığımız zaman ne kadar caydırıcı olduğunu sizlere bırakıyorum. Hal böyleyken bu suçu işleyen çitçilerimizi tam anlamıyla suçlamak, o da ayrı bir sorun. Birçok çiftçi, ya komşu tarladan gelen kıvılcımlar sonucu ya da yoldan geçen araçlardan atılan sigara izmaritleri sonucunda tarlalarının yakıldığını iddia etmekte.

Her ne kadar Jandarma, Emniyet, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Orman İşletme, Çevre ve Şehircilik teşkilatları anız yakma olayını yakından takip ediyorsa da yıllardır hala bunun önüne geçilememiş olması çok manidardır. Her anız yakma olayından sonra o civardan geçen karayollarında görüş mesafesi engellenmekte, bununla birlikte bu duman kitlesi birçok kazalara davetiye çıkarmakta ve bu kazalar sonucunda birçok anne gözü yaşlı, çocuklar yetim kalmaktadır.

Yakın çevrede yaşayan vatandaşların sağlığını tehdit ederek, astım, bronşit ve Kronik Akciğer Hastalığı (KOAH) gibi kronik hastalığa duçar olan vatandaşlarımızın yaşamlarını zora sokmaktadır. Yerleşim yerlerine yakın olan tarlalarda yakılan anızın, maddi ve manevi boyutuna geçerek değerli zamanınızı almak istemiyorum. Madalyonun bu yüzünü sizlerin takdirine bırakıyorum.

Evet, buraya kadar anızın toplum ve doğa üzerindeki zararlarını anlattık. Bu suçu işleyen şahıslar üzerinden yorumlar yaptık. Peki, hasat mevsimi gelmeden önce, konuyla ilgili etkili ve yetkili kurumlarımız bu işin neresinde yer almaktadır. Bu kurumlar, çiftçilerimize anızın zararları hakkında seminerler, konferanslar ya da tanıtım broşürleriyle kaç çiftçimize ulaşabilmekte. Saygılarımla…

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com