www.mardinnethaber.com
KIRATIM Gazetesi
e-posta : ferkar47@hotmail.com
Ekleme tarihi :03.02.2017
Kategori :
Okunma sayısı :5569
Adalet, bir yol levhası

Adldirasl-ı nizam alem

Adlsiz saltanat olmaz muhkem

(La Edri)

Geçen gün eskilerin deyimiyle dergâh-ı Hükümet’in önünden geçerken biraz ilerimizde yürüyen bir teyze kaldırımın ortasına dikilen trafik levhasına kafasını çarptı. Canı yanan zavallı teyze bir yandan kafasını acıdan ovuştururken bir yandan da söyleniyordu: “ vallahi bu adalet değil, bu zulümdür. Bunu buraya dikenlere hakkımı helal etmiyorum.” Dedi ve kendisini bekleyen arabaya söylene söylene binerek oradan uzaklaştı.

Bu olayın tanıklığını yaşarken teyzenin kullandığı “Adalet ve Zulüm” kavramları kaldırıma gelişigüzel, iyi niyetle ama sonuçları düşünülmeden yerleştirilen bir trafik levhasını kapsadığını da yaşayarak öğrenmiş olduk.

Adalet; ferdi ve sosyal yapıda dirlik ve düzeni, hakkaniyet ve eşitlik ilkelerine uygun yaşamayı sağlayan ahlaki erdem diye tarif edilir. Mahkemede, idarede ve beşeri münasebetlerde adalet, insanlığın her zaman hedefi olmuştur. İnsanlık ailesinin bir mensubu olan Müslümanlar da adaleti tesis etmeyi hedeflemiş ve bir ölçüde zaman zaman insanlığa en büyük adalet örnekleri sunmayı başarmıştır.

Kerim kitabımız Kur’an’da adalet kavramının geçtiği İnfitar Süresinde insanın fizyolojik ve fizyonomik yapısındaki uyum ve ahenk ve estetikli görünüm adalet kavramıyla ifade edilmiştir. Kâinatın her alanında var olan nizam ve adalet, medeni bir varlık sayılan insanların birbirleriyle arasındaki münasebetlerde de aranır. Kısaca insanın fizyolojik, psikolojik yapısından evrenin düzen ve intizamına kadar geniş bir kullanıma sahip olan adaletin kaynağı hakkaniyettir. “Hak” objektif bir kavram ve sabit bir kanun ilkesidir. Kişiden kişiye değişmez, fakir-zengin, zayıf- güçlü ayrımı gözetilmeden herkes bu ilkeye göre değerlendirilir. Adil bir hükme karşı duran ve bunu uygulamayanlara “Zalim” denir. Adalet sıfatı kaybolursa bunda fazlalık veya eksiklik, ifrat ve tefrit doğmaz sadece zıddı ve karşıtı doğar ki o da zulümdür.

Adalet, sadece mahkemelerde görünen bir husus değildir. Hayatın her alanında adalet söz konusudur. Devlet yetkilisi halkına, amir memuruna, baba çocuğuna, öğretmen öğrencisine, satıcı müşterisine, işçi işverenine, ev sahibi kiracısına, kısacası herkes muhatabına karşı adil olmalıdır. Düşmana bile adalet ile muamele edilmelidir.

Özet olarak Adalet, kişinin kendine Allah’a toplumun diğer bireylerine karşı her zaman veher şart altında gözetmek zorunda olduğu, denge, hak,eşitlik, orta yol, itidal gibi değerleri bir araya getiren yüce bir değerdir.

Hakkında ciltler dolusu kitap yazılan bir kavramı bir köşe yazısına sığdırmak gibi bir niyetimiz yok ve zaten bu beyhude bir çaba olurdu. Ama adaletle iş görmesi beklenen yöneticilerin bir iş yaparken gözetmeleri gereken öncelikle yönettikleri şehrin, halkın beklentilerini karşılamak, onların hayatlarını kolaylaştırmaktır. Yöneticilerin âdil olması bütün toplumu etkilemekte ve yönetenlerle yönetilenler arasında güvene dayalı bir bağ kurmaktadır. Bir teyzenin kaldırıma gelişi güzel hem de hükümet konağı gibi şehrin en yoğun olduğu bir yerde mağdur olması ve bu mağduriyeti adaletsizlikle vasıflandırmasıbize bu yazıyı yazdıran saik oldu. Şimdi karar makamında bulunan herkesi şehrimize adaletle muamele etmesini bekliyoruz. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehrin bugün büyük bir gecekonduya dönüşmesini üzülerek görmekteyiz. Zararı neresinden dönülürse kârdır anlayışıyla bu saatten sonra kaldırımları işgalden kurtaralım. Engellli kardeşlerimizin sesine kulak verelim şehir zulüm altında adalet bekliyor.

Yazımızı peygamber efendimizin yöneticilere yaptığı bu eşsiz uyarı ile bitiriyoruz; “Devlet otoritesi en büyük hamidir. Haksızlıklarla onun vasıtasıyla (yani hukuk yoluyla) mücadele edilir ve onun vasıtasıyla (tehlikelerden) korunulur. Şayet bu otoriteyi kullanan(lar), Allah'tan sakınmayı emreder ve adaletle hükmeder(ler)se bu yaptıklarından sevap kazanır(lar). Bunun aksine davranır(lar)sa (vebalini) çeker(ler).” (Müslim, İmâre, 43)

(KIR'ATIM GAZETESİ)

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com