www.mardinnethaber.com
Mehmet Beşir YERSEL
e-posta : mehmetbesiryersel@gmail.com
Ekleme tarihi :18.06.2016
Kategori :
Okunma sayısı :3231
Ya Hayır Söyle, Ya Sus!

 Dil ve lisan öyle ulu orta kullanılacak beceriler değildir. Nasıl cebinizdeki parayı har vurup harman  savurmuyor planlı ve ölçülü bir şekilde kullanıyorsak sözcüklerimizi de iktisatlı kullanmak, kullandığımızda  da yerini bulacak şekilde isabetli konuşmak zorundayız. Dudu nineler gibi her vesileyle konuşma alışkanlığı olan insanlar söz ve zaman müsrifidirler.                 

Diğer taraftan konuşulması gereken yerde tabii ki konuşmak gerekir. Hatta bazen olur ki konuşmamak günahtır. Güzellikleri seslendirmek ve insanları iyiliklerle tanıştırmak adına yapılan konuşmalar, sohbetler, vaazlar, seminerler vs. bütün organizasyonlar sevaptır, peygamberlik mesleğinin gereğidir. Kötülüğü deşifre etmek, şer oyunlarını bozmak ve şerre mani olmak adına konuşmak da büyük bir fazilettir ve dahi sevaptır.

Atalarımız “ Söz gümüş ise sükut altındır.”  Derler, amenna ancak bazı istisnai durumlarda sükut yerini kelama bırakmalı, altın madalyasını kelama emanet etmesini bilmelidir. Nerede konuşulup nerede susulacağını bilmek önemli bir meziyettir. Hak ve hakikat çiğnenirken sus pus kalan kimse, hadisin ifadesiyle dilsiz şeytana benzetilirken, faydasız ve boş şeyler konuşanlar da şeytanın dost ve tercümanları olarak resmedilmişlerdir.
 Bir başka yazımda buluşmak üzere. Saygılarımla.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com