www.mardinnethaber.com
Mustafa Erkar
e-posta : ferkar47@hotmail.com
Ekleme tarihi :07.06.2016
Kategori :
Okunma sayısı :948
Mardin Üzerinden Pirim Yapmayın

 

Beş bin yıllık tarihi geçmişiyle, mimari yapısıyla, kültür zenginliğiyle ve daha nice sayamadığımız özellikleriyle Mardin.

Birileri Mardin üzerinden pirim yapmak için laf cambazlığı yapıyor. Bunu bir tek ben değil, her kes görüyor ve lanetliyor. Yaşım gereği birçok Vali’nin Mardin’den gelip geçtiğini gördüm. Kimileri iyi izlenim bırakmış, kimileri de sessiz sedasız bırakıp ayrılmış.

Bugünlerde sanal âlemde ve basında sözüm ona haddini bilmeyenler Mardin’e dil uzatarak şark şehri diye küçük görmeye çalışmışlar. Oysaki o kendilerini bilmeyenler, bilmiyorlar ki şarkıda garbı da yaratan Allah’tır. Mardin şarkta da olsa garpta da, güneyde de olsa kuzeyde de yine bizim için yücedir ve bir başkadır Mardin.

Kişiler hep siyasi ve şahsi menfaatleri doğrultusunda hareket ederler. Şehirler, mekânlar ve insanlar üzerinden siyaset yaparak kendi egolarını tatmin ederler. Bu görüşte olan kişilerin en kısa zamanda maskeleri düşecek ve gerçek yüzleri ortaya çıkacaktır. Evet, son valiler kararnamesiyle Balıkesir valiliğinden Mardin valiliğine atanan vali Mustafa Yaman hakkında bazı başlıklar atan Balıkesir medyası dayansın ehl-i Mardin diye yazmış. Bende buradan Balıkesir medyasına sesleniyorum. Mardin halkı gücünü beş bin yıllık tarihi geçmişinden alarak her zaman kuvvetli, kudretli ve sabırlı olmuştur. Hiçbir kuvvet Mardin halkını bu özelliğinden yıldırmamıştır.

Mardin halkı kültüründen aldığı edeple her zaman büyüklerine saygı göstermiş ve her zaman valilerini bu edeple karşılayarak, uğurlamıştır. Şu anki mevcut valimiz olan Ömer Faruk Koçak’ı da aynı edeple uğurlayacak ve Mardin’e atanan yeni valimiz Mustafa Yaman’ı da aynı edeple karşılayacaktır.

Çok merak ediyorum, yaklaşık iki yıldır Balıkesir’de görev yapan Mustafa Yaman hakkında olumsuz hiçbir şeyler yazıp çizmeyen Balıkesir basını ne oldu da Balıkesir de görev süresi biten vali Mustafa Yaman hakkında manşetler atarak, hem Mardin’i hem de valiyi kötülemeye başladılar.

Balıkesir’in yerel gazetelerinden birinde şöyle bir başlık atılmış, Ne kendi eyledi rahat, ne halka verdi huzur; dayansın ehl-i Mardin” diye. Elbette ki bu dizelerin bir kıssası vardır diyerek, araştırdım ve buldum.

Sultan İkinci Mahmut devrinde yaşamış Hâlet Efendi adında oldukça nüfuzlu biri varmış. Bu zat, zalim ve haris bir kişi olarak tanınırmış. Hayattayken korkudan konuşamayan diller, öldüğünde harekete geçmiş ve günümüze kadar gelecek ve hatta Mardin’imize uyarlanacak olan bu dizeleri yazmışlar. Yukarıda zikrettiğimiz dizelerin aslı şöyledir:

 

“Ne kendi eyledi rahat, ne halka verdi huzur; Yıkıldı gitti cihandan, dayansın ehl-i kubur”

 

Mardin’e olan yanlış sözleri yetmiyormuş gibi Mardin halkını da ehl-i kubur’a benzeten sözüm ona basın diye geçinenler, ehl-i kubur yerine ehl-i Mardin yazmışlar. Bende bir Mardinli olarak onlara şairin bu sözlerini hatırlatmak istiyorum.

 

“Zannetme ki gayreyler,     

Mardin anı seyreyler, 

Mevla görelim neyler ,

Neylerse güzel eyler.” 

 

Ayrıca Mardin için söylenen ve yıllardır dilden düşmeyen “Mardin’e gelen ağlar giden ağlar” sözü bizim için çok anlam taşır. Bunu idrak edenler içinde büyük ifade vardır.

 

Selam ve dua ile…

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com