www.mardinnethaber.com
Halid OKUYUCU
e-posta : husnu_erkar@hotmail.com
Ekleme tarihi :22.12.2015
Kategori :
Okunma sayısı :4619
Kürt Sorunu ve İslam(cılar) Paneli

Hafta sonu Cumartesi günü Artuklu Üniversitesi'nin hazırladığı “Kürt Sorunu ve İslam(cılar)” konulu Paneline katıldık. Sabah erken saatlerde başlayan Panel akşam saat 6 'ya kadar devam etti.
Bu konu hakkında sözü olan birçok değerli ismin katıldığı panelde Kürt Sorununa Müslümanların bakış açısı, bu sorunun çözümünde İslamcı camianın yeteri kadar destek vermediği eleştirisi, esas çözümü Müslümanların getireceği halde bu konudan uzak durması ya da uzaklaştırılması, milliyetçiliğin dinin önüne geçerek veya içine karışarak duru bir islam inancını bozduğu, dolayısıyla ister Türk ister Kürt olsun dini inanışlarda ırkçılık hastalığına bulaşarak İslam'ın evrensel kardeşlik duygu ve düşüncesini yok ettiği ve daha birçok konu konuşuldu tartışıldı. Zaman zaman katılımcıların sert itirazları olmasına rağmen panel büyük bir olgunluk içerinde tamamlandı.
Katılan bütün konuşmacılar Üniversitenin kullandığı “İslamcı” kavramını eleştirerek konuşmalarına başlarken bu kavramdan bütün Müslümanların rahatsız olmasına rağmen kullanılmasını uygun bir şekilde kınadılar.
Prof Dr.İbrahim Özcoşar Müslümanların Kürt Sorununa yeteri kadar eğilmediği, Müslümanların aksiyoner bir tutum sergilemediği ve sorun için herhangi bir teori geliştirmediği üzerinde kurguladığı sunumunu yaptı. Özcoşar'ın çok keskin eleştiriler içeren bu sunumundan sonra söz alan panelistler bu eleştirilere yer yer cevap vererek bu eleştirilerin çok sert ve kabul edilemez olduğunu belirttiler.
ÖNDER İmam hatip Okulları ve Mezunları Derneği Başkanı Halit Bekiroğlu Kürt sorunun çözümü noktasında eğitimin özellikle sağlıklı din eğitiminin çok önemli olduğunu belirterek Türklerin ve Kürtlerin temel birliği olan Din'in güzel anlatılması ve okul müfredatlarının yenilenmesi gerektiğinin altını çizdi.
Bir paneli bir makaleye sığdırmak gibi bir niyetim yok ama gün boyu süren sunumların sonunda edindiğim izlenim ve herkesin ortak vurgusu sadece Kürt sorunu değil, bütün sorunların çözümünde Din'in büyük bir fonksyonu olduğunu, Müslüman âlim ve aydınların toplumun sorunlarına çözüm üretmek adına daha fazla fikir- düşünce üretmeleri, sahada daha fazla aktif görev almaları, düşüncelerini iktidarın ötesine taşımaları, muhalif kimliklerini ortaya koymaları ve günlük siyasi pratiklerden ve gündemden uzak durarak geleceğe yönelik yeni bir ıslah, inşa ve medeniyet tasavvuru oluşturmaları gerektiği vurgulandı.
Binlerce yıl farklı din ve dillerle birlikte yaşayan ve tarihte herkesin Dilini, Dinini ve hukukunu koruyan medeniyetimizin son yüzyılda ortaya çıkan hastalıklara karşı elinde olan reçetelerin tekrar gözden geçirilmesi ve milliyetçilik vb. hastalıkların tedavisinde Dini öğretilerin asrın idrakine uygun hale getirilerek ümmetin yeniden uyanışına vesile olacak çalışmaların hızla yapılması genel bir kanaat olarak ortaya kondu.
Ben bu paneli düzenleyen Artuklu Üniversitesi'ne  tekrar teşekkür ediyor ve bu gibi etkinliklerin devamını beklediğimizi belirtmek istiyorum.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com