www.mardinnethaber.com
Lütfü GÜNLÜOĞLU
e-posta : emniyet@hotmail.com
Ekleme tarihi :05.07.2019
Kategori :
Okunma sayısı :36
TELEFON ÇILGINLIĞI

İster cep telefonu, ister diğer teknoloji aletleri hayatımızı her yönden kuşatmış, aynı zamanda kolaylaştırmıştır. Artık bu aletler olmadan hayatın bir anlamı kalmamıştır. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey; hepsini doğru, ölçülü, yerinde ve gerektiği kadar kullan-maktır. Aksi takdirde sağ-lığımız ruhen ve bedenen zarar görecek, sosyal ilişkilerimiz yıpranacaktır.
Ülkemiz cep telefonu kullanımında dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Cep telefonu ile gereksiz konuşma çılgınlığı başını almış gidiyor. Bu gidişat pek hayra alamet görünmüyor. Bu çılgınlığı anlamak, makul karşılamak çok zor.
Ülkede fakirlik, pahalılık, geçim derdi… bütün bunları anlamak mümkün. Vatandaşa dönüp bakıyorum; en fakiri cep telefonundan, sigarasından bir türlü ödün vermiyor. Otomobili olanlar modeli yüksek bir arama ile değiştirme çabasında. Kanaat duygusu körelmiş, 'eldeki ile yetinme' prensibi unutulmuştur. Adam yeşil kart ile tedavi oluyor, ameliyat oluyor, ama çok özellikli telefonundan, sigarasından asla fedakârlık etmiyor.
Artık sohbetlerimiz-de otomobil modelini ko-nuştuğumuz gibi, telefon-ların model ve özellikle-rini de konuşuyoruz. Günümüzde son model cep telefonları yok satıyor. Telefon şirketleri sürekli konuşmamızı istiyor. İster gerekli, ister gereksiz, yeter ki konuş!
Televizyonlarda daha çok konuşmayı, özellikli telefon kullanmayı sürekli teşvik ediliyor, bu konuda programlar düzenleniyor. Kampanyaların ardı arkası kesilmiyor. İnsanımız telefonun iletişim aracı olduğunu bir türlü anlayamadı; lüzumsuz, gevezelik aracı hiç değil.
Maalesef sokakta, çarşıda, pazarda, işyerinde, evde, her yerde telefon insanların elinden düşmüyor, hep konuşuyorlar. Faturalar kabarık gelince bu defa da isyan ediyorlar.
İster cep telefonu, ister diğer teknoloji aletleri hayatımızı her yönden kuşatmış, aynı zamanda kolaylaştırmıştır. Artık bu aletler olmadan hayatın bir anlamı kalmamıştır. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey; hepsini doğru, ölçülü, yerinde ve gerektiği kadar kullanmaktır. Aksi takdirde sağlığımız ruhen ve bedenen zarar görecek, sosyal ilişkilerimiz yıpranacaktır.
Bir başka yazıda buluşuncaya dek, hoşça kalın, sağlıkla kalın.

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com