www.mardinnethaber.com
Lütfü GÜNLÜOĞLU
e-posta : emniyet@hotmail.com
Ekleme tarihi :25.03.2019
Kategori :
Okunma sayısı :1042
İNSANIN KENDİSİNE YÂDA BAŞKASINA ZARAR VERMESİ ÖZGÜRLÜK MÜDÜR?

Sigara tiryakisi bir insanın sağlıklı ve temiz bir çevreden söz etmesi düşünülemez. Lütfen yanlış anlamayın; bizim Yeşilay mensupları olarak asla madde bağımlısı/sigara tiryakileri olan insanlarla bir husumetimiz yoktur. Karşı çıktığımız şey maddenin kendisi ve insanlık suçu işleyen üreticileridir.

Özgürlük günümüz insanının çok hoşlandığı bir kavramdır. Ne var ki, diğer birçok kavramlarda olduğu gibi özgürlük kavramının da içi boşaltılmış, herkes kendi inanç ve ideolojisine göre içini doldurmuştur. Bu da kavramın anlaşılmasını zorlaştırıyor. Özgürlük sınırsız olabilir mi, her yerde, her davranışta, her zaman insan özgür olabilir mi?

Lafı uzatmadan hemen söyleyeyim; “insanın kendisine yâda bir başkasına veya çevresine zarar vermesi asla özgürlük olamaz

 İsterseniz konuyu biraz daha açalım:

Sigara ve benzeri kimyasal maddelerin insan sağlığına zararlı olduğu açık bir gerçektir. Artık günümüzde sigaranın zararlı olduğu konusunda dünya tıp uzmanları ittifak halindedir. Hangi açıdan ele alırsanız alın, artık sigaranın en başta insan sağlığına, çevresine ve ülke ekonomisine korkunç zararlar verdiği net bir şekilde ortaya anlaşılmıştır.  Bunları tartışmak dahi abesle iştigaldir. Sigara içilen bir ortamda sağlıktan söz edilemez. Sağlık ve sigaranın bir arada bulunması mümkün değildir.

“Dünyanın hiçbir yerinde özgürlükler sınırsız değildir”

Dünya hayatında insan için en önemli şey sağlıktır, bu husus inkâr edilemeyecek bir gerçektir. Ne yazıktır ki, insanoğlu sigara, alkol, uyuşturucu madde kullanarak her gün sağlığını biraz daha tehlikeye atmakta, etrafına zarar vermektedir.  Üstelik bağımlılık yapan bu kimyasal maddelerin kullanımını da özgürlük olarak değerlendirmektedir. Böyle bir şey olabilir mi? Sigara içerek çevreyi kirletmek, sigara içerek kendi bedenine zarar vermek, sigara içerek aile bütçesine zarar vermek nasıl özgürlük olabilir? Sigara içen bir asgari ücretlinin kazandığı paranın en az üçte birini insanlık suçu işleyen sigara şirketlerine verebiliyorsa bu insan nasıl özgür olabilir. Mantık bunun neresinde. Dünyanın hiçbir coğrafyasında özgürlükler sınırsız değildir. Eğer bahsedilen özgürlük başkasına zarar veriyorsa (ki veriyordur) böyle bir özgürlük olamaz.

Aklen, dinen, tıbben ve yasal olarak da meseleye baktığımızda insanın kendi bedenine, yâda bir başkasına zarar vermesi tasvip edilemez.  Anayasa’nın 56. maddesinde “herkes sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevre sağlığını korumak devlet ve vatandaşın görevidir” hükmü yer almaktadır. Sigara tiryakisi bir insanın sağlıklı ve temiz bir çevreden söz etmesi düşünülemez. Lütfen yanlış anlamayın; bizim Yeşilay mensupları olarak asla madde bağımlısı/sigara tiryakileri olan insanlarla bir husumetimiz yoktur. Karşı çıktığımız şey maddenin kendisi ve insanlık suçu işleyen üreticileridir.

“Bağımlıklardan kurtulmak zor, ama imkânsız değil”

 Mezkûr anayasa hükmü uyarınca alkol, uyuşturucu, sigara ve benzeri zararlı maddelerin kullanımı çevreye ve insan sağlığına zarar verdiğinden devletin müdahalesi zorunludur. Ancak üzülerek ifade deyim ki, bu konuda alınan tedbirlerin yeterli olmadığı kanaatindeyiz. Bu anlamda vatandaş da gereken hassasiyeti göstermemektedir. Her ikisi de sınıfta kalmıştır. Öte yandan 8-10 yıldan  beri uygulanması gereken sigara yasağını herkes delmeye çalışmaktadır. Zaten ciddi anlamda da denetim yapılmadığından sigara yasağı uygulanamamaktadır. Hele hele sigara içmeyen bir kısım insanımızın umursamaz tavrını anlamak mümkün değildir.  Sigara içmemesi elbette ki takdire şayandır. Ancak gerektiğinde sigara içimine karşı çıkmaması, tepki vermemesi çok tuhaftır. Oysaki sigaranın içildiği mekânlarda herkes zarar görmektedir. Yapılan araştırmalara göre sigara içmediği halde kanser olan her 3 kişiden 1’i pasif içici, yani ‘duman altı’ dediğimiz kesimdir.

Bu haftaki yazımı sigara, alkol ve madde bağımlılarına bir öneri ile bitirmek istiyorum. “Başta sigara olmak üzere, madde bağımlılığından kurtulmak zordur, ama imkânsız değildir, kararlılıkla, kesin bir irade ile başarabilirsiniz”

Her türlü bağımlılıktan kurtularak sağlıklı ve mutlu bir ömür geçirmeniz dilek ve temennisiyle, her şey gönlünüzce olsun.

Kalın sağlıcakla.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com