www.mardinnethaber.com
Mehmet Beşir YERSEL
e-posta : mehmetbesiryersel@gmail.com
Ekleme tarihi :11.03.2019
Kategori :
Okunma sayısı :230
DİNİ BİR KONUDA İLGİLİ MAKAMDAN GÖRÜŞ ALMAK

    Bir kişinin müftüye gidip “ Filan kişi bana şöyle şöyle zulmetti. Bu sıkıntıdan nasıl kurtulabilirim ?” şeklinde sorması gıybet olarak değerlendirilemez. Ancak alimler bu benzeri durumlarda isim vermeden üçüncü şahıslar üzerinden soru sorulmasının daha uygun olacağını belirtirler.
Konumuzla ilgili olarak asr-ı saadette şöyle bir olay yaşanmıştır. Ebu Süfyan’ın eşi olan Hind bint-i Utbe, Mekke fethi sonrasına kadar kocasıyla beraber İslam aleyhinde çalışan cephenin içinde yer almış, fetihten kısa süre sonra da bir grup kadınla gidip Allah Resulü’ne biat etmiş ve Müslüman olmuştu. İşte o Hind bir gün gelip Peygamberimize kocası Ebu Süfyan’ı hem şikayet etti hem de Efendimizden bir konuda fetva istedi.
Şöyle sordu Hind: “Kocam Ebu Süfyan cimri bir adamdır. Bana ve oğluma yetecek kadar vermiyor. Bizi darda bırakıyor. Ben onun bilgisi olmadan parasını alsam bunun mahzuru var mıdır?”Peygamberimiz şöyle cevap verdi: “ Makul ölçüde kendine ve evladına yetecek miktarı alabilirsin “(Buhari )Allah Resulü, Hind’in kocasından cimri olarak bahsetmesine ses çıkarmamış ve onu ikaz etmemişti. Bu da gösteriyor ki fetva sorarken insanların belli vasıflarını zikretmek gıybet olarak değerlendirilmemektedir. (Gazali, İhya-u Ulumi’d-din 3/152)

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com