www.mardinnethaber.com
Sihem Çağlar
e-posta : ferkar47@hotmail.com
Ekleme tarihi :09.02.2019
Kategori :
Okunma sayısı :282
Fehim Adak’ı Rahmetle Anıyoruz...

7 Şubat 2016 tarihinde kalp yetmezliği sonucu Ankara'da yaşamını yitiren Mardin’in tanınmış Saygın ve en başarılı siyasetçile-rinden, Fehim Adak vefatının yıldönümünde Mardin İlim Yayma Cemiyeti’nin düzenlediği etkinlikte anıldı.
Ülke siyasetinin duayen şahsiyetlerinden biri olan Fehim Adak, görev yaptığı süre zarfında, Halkına kendini vakfeden bir siyaset anlayışıyla zor dönemde siyaset yaparak, Vekaleti emin ve başarılı bir şekilde ifa etti. Merhum Fehim Adak’ı hayırla yad ederek, Allah’tan Rahmet Diliyoruz.
Milli Görüş hareketini uzun yıllardır takip eden ve yakından tanıyan Takvim gazetesi köşe yazarı Ekrem Kızıltaş, hayatını kaybeden eski bakan ve Erbakan'ın yol arkadaşı olan Fehim Adak'ı kaleme aldığı yazısını sizlerle paylaşıyoruz.
İŞTE EKREM KIZILTAŞ'IN FEHİM ADAK'I ANLATAN YAZISI...
Fehim Ağabey'in ardından…
Birilerinin hele de sevdiğiniz birilerinin ardından yazı yazmak zor işlerdendir. Zordur, tam da kaybını yeni öğrendiğiniz bir sırada yapmanız gerekir; zordur, zihninizde onunla ilgili her şeyi bir anda derleyip toparlayamazsınız ve sonrasında her daim bir eksiklik hissine kapılacağınızı bilirsiniz.
"HAYATIN GERÇEK MANASINI İNSANLARA HİZMET ETMEK OLDUĞUNA İNANAN BİRİSİYDİ”
Fehim Adak, her zaman gülümseyen yüzü, zerre kadar öne geçme gayreti olmadan her daim fonksiyonel oluşu ve üzerine düşen her ne ise onu yapması ile bilinen bir isimdi. Fehim ağabey, evet bir siyasetçiydi. Ama o bir siyasetçiden çok her şeyiyle ait olduğu coğrafyayı ve o coğrafyanın insanını çok seven ve hayatın gerçek manasının o insanlara hizmet etmek olduğuna inanan birisiydi. O insanlara hizmetin, esasında Cenab-ı Hakk'a hizmet olduğunun farkında idi çünkü.
“GAP'IN GERÇEK MİMARLARINDAN BİR TANESİYDİ"
Mardin 1931doğumlu olan Fehim Adak, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'ni bitirdikten sonra Mardin Bayındırlık Müdürlüğü, DSİ Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, DSİ Ankara Murakabe Müşavere Kurulu Üyeliği yapmıştı.
Recai Kutan'la birlikte Türkiye'nin en büyük ve en önemli projelerinden birisi olmasının yanında, sahip çıkanı da çok olan GAP'ın gerçek mimarlarından birisiydi Fehim Adak. Gerek Recai Kutan ve gerekse kendisi, bölgenin ve ülkemizin kalkınmasında büyük payı olan Güneydoğu Anadolu Projesi'nin gerçekleşmesi için çoğu katır sırtında olmak üzere bölgeyi karış karış dolaşmaları ile bilinirler. O proje kapsamında yapılan birçok barajın ve hidroelektrik santralinin yapılmasında ikisinin de büyük payları vardır. Ancak her ikisi de bu konuda çok mütevazı olduklarından, GAP'ın sahip çıkanı çok olur.
"İŞLERİN SİYASETTE DÜĞÜMLENDİĞİNİ ANLADIĞI İÇİN..."
Rahmetli Erbakan için: 'Üniversitede anlattığı dört duvar arasında kaldığı için sanayiye girip motor üretti, fabrika elinden alınınca işlerin düğümlendiği yer olarak gördüğü Odalar Birliği'nde Sanayi Daire Başkanı, Genel Sekreter ve sonrasında da Başkan oldu. Ancak buradan siyaset tarafından alınınca meselenin siyasette düğümlendiğini anlayarak siyasete girdi' denilir. Fehim Adak da hizmet yolculuğuna bürokrat olarak başlayan ancak işlerin siyasette düğümlendiğini anladığı için Erbakan Hoca'nın yanında siyasete giren isimlerden birisiydi.
"ÜSTLENDİĞİ HER İŞTE BAŞARILI OLMASI EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİYDİ”
Fehim Adak, 1973'te Milli Selamet Partisi'nden Mardin milletvekili seçilmiş ve CHP-MSP Hükümetinde Ticaret Bakanlığı (26.1.1974 – 17.11.1974), 1. MC Hükümeti'nde Bayındırlık Bakanlığı (31.3.975 – 21.6.1977) ve 2. MC Hükümeti'nde de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (22.7.1977 – 5.1.1978) yapmıştı. Üstlendiği hemen her işte başarılı olması en önemli özelliği idi Fehim Adak'ın. Çoğu zaman adeta görünmez olur ve sadece yapması gereken her ne ise onu, yani işini yapar ve bu konuda zerre kadar da taviz vermezdi.
“HAVUZ SİSTEMİ'NİN MİMARLARINDANDI”
12 Eylül sonrası Refah Partisi saflarında siyasete devam eden Fehim Adak, 54. Refahyol Hükümeti'nin Devlet Bakanı idi. Haziran 1996'da göreve gelip ancak 11.5 ay görevde kalan ancak Türkiye tarihinde benzeri görülmedik hizmetlere imza atan Refahyol Hükümeti'nin en büyük başarılarından birisi olan Havuz Sistemi'nin de (Kamu Ortak Hesabı) mimarlarındandı.
"KAMUOYU TARAFINDAN PEK BİLİNMESE DE..."
Refah Partisi'nden sonra Fazilet Partisi ve sonrasında da Saadet Partisi'nde bulunan Fehim Adak, yaşanan zor zamanlarda fonksiyonel ve akl-ı selim kişiliği ile problem çözücü olma işlevini sürdürdü. Kamuoyu tarafından pek fazla bilinmese de, hemen her önemli gelişmenin içindeydi ve her türlü problemin çözümünde mutlaka bir katkısı olurdu.
“TÜRKİYE'NİN SON 50-60 YILININ EN ÖNEMLİ İSİMLERDEN BİRİSİ"
7 Şubat tarihi itibariyle Rahmet-i Rahman'a kavuşan Fehim Ağabey, daha çok bir şeyler yapmaya odaklanan birisi olduğu için, oldukça öğretici olacağını söyleyebileceği-miz hayatının detayları hakkında pek bilgi sahibi değiliz. Ancak, vefatının ardından kendisini çok yakından tanıyan isimlerin anlatacakları ile, Türkiye'nin son 50-60 yılının en önemli isimlerinden birisi olan Fehim Ağabey hakkında çok daha geniş bilgilere sahip olabileceğimizi söyleyebiliriz.
"GENÇLERİMİZE ROL MODEL OLARAK GÖSTERİLMELİ”
Şurası muhakkak ki, Fehim Adak tanınması, anlaşılması ve tümüyle hizmeti hedef alan hayatı ile özellikle de gençlerimize rol-model olarak gösterilmesi gereken isimlerden birisidir.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com