www.mardinnethaber.com
Lütfü GÜNLÜOĞLU
e-posta : emniyet@hotmail.com
Ekleme tarihi :01.02.2019
Kategori :
Okunma sayısı :438
DİYANET'TEN GEÇ KALINMIŞ DOĞRU BİR KARAR

Geçen hafta Diyanet İşleri Başkanı Sn. Prof.Dr. Ali ERBAŞ'ın 'sigaranın dindeki hükmü' ile ilgili olarak yaptığı açıklama özellikle Yeşilay camiamızı çok sevindirdi. Başkanın açıklamaları arasında şu cümleleri öne çıkarabiliriz:
- Sigara pek çok âlim tarafından haram olarak görülmüş, benim de kanaatim bu yöndedir.
- Vatandaşlarımız özellikle hac ve umre organizasyonlarında elinde sigara olan din görevlisi görmek istemiyor.
- Hac ve umre organizasyonlarında sigara içen personel tercih edilmeyecek.
- Bir din görevlisinin hedefi; insanları tüm kötülüklerden ve zararlı alışkanlıklardan vazgeçirmek, uzak durmalarını sağlamaktır.
- Biz diyanet mensupları olarak milletimizi İslam'ın da öngördüğü beş konuda korumamız gerekir; İnsanların aklını, neslini, malını, hayatını ve dinini.
- Sigara için harcanan paralar ile binlerce hastane ve okul yapmak mümkündür.

Sayın başkanın bu cümlelerine katılmamak mümkün mü?
Bu açıklama aslında yıllar önce yapılmalıydı ve kapsamı da genişletilmeliydi, ama yine de yerinde olmuştur.
“HARAM” HÜKMÜ AĞIR OLSA BİLE DOĞRU BİR HÜKÜMDÜR
İslam'ın sigara ile ilgili hükmüne gelince…
Bu konuda çok şeyler söylendi, çok şeyler yazıldı. Söylenenleri bu köşeye taşımak mümkün değildir. Ancak biz bu kadarını söylemekle yetineceğiz:
Sigaranın zararları bu asırda tartışılmaya gerek duyulmayacak kadar açık ve nettir. Bu mesele Hz. peygamber, sahabe ve müçtehit imamlar döneminde yoktu. Böyle bir tütün bitkisi tanınmıyordu. Tütün ve tütün mamulleri yaklaşık 1492 yılında Kristop Kolonb'un Amerika'yı keşfi ile birlikte tanındı, oradan Avrupa ve Dünya'ya yayıldı. Bu tarihten sonra İslam âlimleri arasında tartışılmaya başlandı. Tütün, daha doğrusu sigaranın bu denli zararları bilinmiyordu. Dolayısıyla bu çerçevede verilen fetvalar da masum sayılabilirdi. Ama bu asırda artık bunlar geride kaldı. Sigaranın yüzlerce zararı olduğu, mala, cana, insan sağlığına, çevreye verdiği zararın haddi hesabı yok. Bunları tartışmak bile abesle iştigalden başka bir şey değildir. Dinimizin böyle bir illete onay vermesi mümkün mü? Dolayısıyla “haram” hükmü ağır olsa bile doğru bir hükümdür. Delil isteyenler için de gerek Kuran'da, gerek sünnette delil bulabilirler. Sigara kullanımı dinen, aklen, kanunen ve tıbben doğru değildir, sakıncalıdır, herkesin uzak durması gerekir. İslam Dünyasının ünlü âlimi Yusuf El-Kardavi'nin konuyla ilgili olarak şöyle der: “sigaranın kesin zararlı olduğu net bir şekilde anlaşıldığından artık haram olarak görülmesi doğru olacaktır”
Devlet de bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır. Sadece yasaklar koymakla da çözülemez. Ama bu bir gerçek ki, devlet anayasal görevi olarak bu işin başlını çekmeli. Bu açıdan Diyanet İşleri Başkanı'nın bu açıklamasını gönülden tebrik ediyoruz ve uygulamada da görmek istiyoruz. Bu açıklamalar lafta kalmasın. Hatta personel alımında bile bu hususa riayet edilsin. Umarım birçok din görevlisi için caydırıcı olacak ve hayırlı bir sonuç verecektir.
Aslında bu görüntü özellikle öğretmen ve sağlıkçılara da yakışmıyor. Din görevlileri de dâhil, bu meslek mensupları da topluma örnek olmalıdırlar.
Bu vesile ile, tüm insanlarımızın başta sigara olmak üzere tüm zararlı alışkanlıklardan uzak durmalarını temenni eder, mutlu ve sağlıklı bir hayat geçirmelerini dilerim.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com