www.mardinnethaber.com
Emin BATUR
e-posta : emin_batur47@hotmail.com
Ekleme tarihi :06.12.2018
Kategori :
Okunma sayısı :368
ESKİ TÜRKİYE YENİ TÜRKİYE PARÇALANAN IRAK


       Eski Türkiye’de Mesela, Fahri Korutürk.. İsmet İnönü veya Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanı olduğu zamanlarda Latin Amerika.. Karayipler.. Afrika veya Asya’nın uçlarında bir yerde Büyükelçi Konsolos vs. olsanız ne yapardınız?
Ben söyleyeyim. Sıkıntıdan patlar kendinize iş arardınız.
Öyle ya Her gün kokteyl partilerinde ağırlanacak değilsiniz ya! Bu sıkıntıdan kurtulmak için de ‘Tasmalı Çekirge, Perşembenin Gelişi’ vb. kitaplarının yazarı İsmail Berduk Olgaçay gibi Alaska ya geziler yapardınız.
Neden? Çünkü Mezkûr isimlerin Cumhurbaşkanı oldukları döneminde Diplomat olarak bulunduğunuz ülkeye gelme ihtimalleri sıfır…
Binaenaleyh İsterseniz Alaska’ya İsterseniz Güney Kutbuna gitmenizde bir sakınca yoktur. Nasıl olsa O yıllarda siyaseti Amerika ve NATO’ya.. ekonomiyi Almanya’daki işçilerden gelecek dövize bağlamış Tüm iddialarından vazgeçmiş bir Türkiye vardı. Bu durumda kimse gelmeyeceğine göre Ve İktidarın işine yarayacak belge bilgi vs. toplama zorunluluğu olmadığına göre Sıkılmaz mısınız? Peki, ya şimdi? Şimdi eski Türkiye yok. Cumhurbaşkanımız Tayyip Beyin nereye gideceği hiç belli olmaz. Veya Diyelim ki 1 ay önce geleceğinden haberiniz oldu. Eğer Diplomat olarak görevde bulunduğunuz andan itibaren Hazırlıklı değilseniz Veya O ülke ile ilgili verdiğiniz bilgiler doyurucu değilse.. Haliniz yamandır. Merkeze alınmanız bir şey değil de herkesin önünde mahcup olmak var.
IRAK 3’E BÖLÜNECEK
Şimdi gelelim İ. Berduk Olgaçay’ın Alaska gezisine. 1971 yılında Görevli bulunduğu Brezilya’dan.. diğer ülke diplomatları ile birlikte Alaska gezisine çıkar. O gezi sırasında İngiliz diplomat, heyetteki diğer meslektaşlarına ilerde Irak’ı üçe böleceklerini söyler. İ. Berduk Olgaçay gibi diğer diplomatlar bunu duyduğunda hayretler içinde kalır. Çünkü O yıllarda IRAK Bölgenin en istikrarlı ve güçlü ülkelerinden biridir.
ŞEYTAN: BEN SADECE DANANIN İPİNİ GEVŞETTİM
Aradan yıllar geçer. Alaska gezisinde İngiliz diplomatın söyledikleri unutulmuştur.
Birden basit bir hadiseden İran-Irak savaşı patlar... Bu vesileyle Irak ekonomisi çökertilir. Aradan bir 8 yıl daha geçer. Amerika’nın cellat başkanı baba Bush Irak’a bomba yağdırır. Irak büyük bir yara alır. Aradan yine yıllar geçer. Bu arada İngiliz’in acelesi yok. Pusuda sessizce beklemektedir. Bütün suç SADDAM ve ABD nin. O sadece dananın ipini azıcık gevşetmiştir. O kadar. Vakti zamanı geldiğinde, Bu sefer oğul Bush Babasının bıraktığı yerden.. daha feci bir şekilde Irak’ı bombalamaya devam eder. Bu sefer Bağdat başta olmak üzere Şehirler yakılır yıkılır... Birçok şehrin altyapısı çöker. Saddam yakalanıp idam edilir.
Geriye 1.000.000 ölü, 5.000.000 yetim kalır. Daha sonra ambargodan dolayı tedavi imkânı bulamayan yaralılarda 500.000 kişi daha ölür.
PROFESÖRLER

Bu arada Ülkenin hafızasını silmek için 600 den fazla profesör bilinçli olarak öldürülür.
YENİ TÜRKİYE
Cumhurbaşkanımızın Latin Amerika gezisini yaparken birden bunlar aklıma geldi. Hey gidi günler hey. Eskiden İngilizin Amerikalının çizdiği rotada ilerlerdik. Hatta Atlantik’i aşacak uçağımız bile yoktu…
1965 yılında İnönü ABD ye giderken Johnson’un özel uçağı ile gitmişti.
O Johnson ki, İnönü’ye türlü hakaretler içeren mektup gönderen kişidir. Bu şartlarda ABD ye giden İnönü Amerika’nın düşman ilan ettiği Venezüella’ya gitmeye cesaret edebilir miydi?
TÜRKİYE-VENEZUELLA
Sadece gitmekle kalmayıp Bu ülkeyle Gıdadan sanayiye, konuttan güvenliğe kadar onlarca anlaşmaya imza atabilir miydi?
Atamazdı. Öyle bir derdi de yoktu zaten. Evet Bugün Irak resmen olmasa da fiilen 3’e bölünmüş durumda. Ama biz de Arjantin, Venezüella, Paraguay’la bir araya gelip ABD ye mesaj verebiliyoruz: ‘’Suriye’de PKK/PYD ile işbirliğine girip beni rahatsız edersen.. ben de seni Latin Amerika’da rahatsız ederim…’

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com