www.mardinnethaber.com
Lütfü GÜNLÜOĞLU
e-posta : emniyet@hotmail.com
Ekleme tarihi :03.07.2018
Kategori :
Okunma sayısı :718
RUH SAĞLIĞI VE İNSAN

Aziz okurlarıma, “hayatta sizin için en önemli şey nedir?” diye sorsam, kahir ekseriyeti, “sağlıktır” diye cevap vereceklerinden eminim. İnsan hayatı için bu durum tartışılmaz bir gerçektir.
Bu yazımda sizlere fiziki sağlıktan ziyade, ruh sağlığından söz etmek isterim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, ben sağlık uzmanı değilim. Ancak Yeşilaycı olmam, öncelikle insanlarımızın sağlığı ile ilgilenmemizi gerektiriyor. Yıllardır edindiğim bilgi ve tecrübeler konuya olan ilgimi her geçen gün daha da arttırmıştır. Çünkü Yeşilay Cemiyeti’nin ana hedefi; özellikle de gençlerimizin sağlığını korumaktır. Bu nedenle, zararlı ve bağımlılık yapan sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve teknolojik bağımlılıklara karşı mücadele etmeyi amaç edindik. Cemiyet olarak 1920’den beri bu yolda önemli mesafe aldık.
Sağlık, “insanın, bedeni, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma halidir”
Dünya sağlık örgütü sağlığı şu şekilde tarif eder: “insanın, bedeni, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma halidir.” Bu yazımda, önemine binaen ruh sağlığı konusunda dikkatinizi çekmek istediğim birkaç husus var umarım faydalı olacaktır.

Şu misale lütfen dikkat edin: Ruh sağlığı; yüzlerce sıfırın önündeki bir rakam gibidir. Başlarında herhangi bir rakam olmayan sıfırların hiçbir değeri yok. Ruh sağlığı da öyle bir şey…
İnsanın ruh sağlığı yerinde değilse, yâda bozuksa hayatında var olan mal, mülk, bilgi, zenginlik gibi hiçbir nimetin anlam ve değeri olmaz. O halde insan, bedeni sağlığına dikkat etmesi gerektiği kadar, ruh sağlığına da dikkat etmelidir.
İnsan fiziki bir varlık olarak yeme, içme, barınma, giyinme ihtiyacı olduğu kadar, ruhi yönden de ihtiyaçları vardır. Ruhunun da tıpkı beden gibi doyurulması, beslenmesi gerekir. Aksi halde hayat çekilmez bir hal alır.
Maneviyatın güçlü olması ruh sağlığını olumlu etkiler
Sağlıklı bir ruh yapısı için; maneviyatı güçlendirmek, üzüntü alışkanlığını terk etmek, stresten uzak durmak, hayata olumlu bakabilmek, doğa ile baş başa kalmak, dua etmek, müzik dinlemek, sakin olabilmek, güzel hobiler edinmek… Bunlar insanın ruh yapısını her zaman daha çok güçlendirir. Böyle bir insanın hayata bakışı ve başarısı da olumlu olur. Bu oranda topluna katkı sağlayabilir.
Bir başka yazıda buluşuncaya dek, mutlu kalın, sağlıklı kalın…

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com