www.mardinnethaber.com
Lütfü GÜNLÜOĞLU
e-posta : emniyet@hotmail.com
Ekleme tarihi :06.06.2018
Kategori :
Okunma sayısı :714
ESKİ TÜRKİYE ÖZLEMİ İÇİNDE OLANLAR VAR

 

 

 

Ak Parti iktidara geldiği yıldan itibaren bu güne kadar Türkiye köklü değişimler yaşamıştır. Cumhuriyet kurulduğu günden beri birçok alanda ilkler yaşandı. Rahmetli Erbakan’ın da ifadesiyle ‘bir kısım medya’ ve bir kısım siyasiler bir türlü yapılanları sindiremedi. Hep karşı çıktı. Hep eski Türkiye’nin özlemi içinde yanıp tutuştu.

 

Türkiye’nin özlemi içinde yanıp tutuştu.

24 Haziran seçimleri de maalesef önceki seçimlerde olduğu gibi bu atmosferde geçiyor. Eski Türkiye geride kaldı. Pek fazla geriye gitmeye de gerek yok. O tarihlerde yapılanlar hala hafızalarımızda canlılığını/tazeliğini korumaktadır. Ne var ki, o meşum yılları yaşayanlar olanları çok çabuk unuttular. Gençler ise hiç hatırlamıyorlar. Olanları da okumak, anlamak istemiyorlar. İşte Ak Parti’nin sıkıntısı burada başlıyor. Yapılan değişimleri bir türlü şimdiki genç nesle hatırlatamıyor. Ak Parti iktidara geldiğinde 10 yaşında olan gençler şimdi 25 yaşını aşmıştır. Erdoğan’dan başka lider tanımamıştır. Geçmişte olanları, değişimleri bir türlü mukayese edemiyor.

Eski Türkiye’yi yazmak, yada konuşmak bu makaleyi de, bu makalenin yazarı olan bendenizi aşar. Ama ben sizlere benim de yaşadıklarım, okuduklarım, duyduklarımdan sadece birkaç örnek vermek isterim.

Devlet İşkence Aletleri Satın Alır mı?

Yanılmıyorsam 90’lı yıllarda gazetenin birinde şöyle bir haber geçti: 47 çeşit işkence aleti için İç İşleri Bakanlığı’nca sipariş verildi.

Ertesi gün dönemin İç İşleri Bakanı haberi doğruluyor ve “mezkur işkence aletlerinin alımı için gereken ödenek ayrıldığını” söylüyor. Ülkede siyaset yapan hiç kimseden çıt yok. Hiçbir Allah’ın kulu çıkıp da, “Milletin parasıyla, millete işkence yapmak için nasıl olur da bu aletleri satın alıyorsunuz, devlet işkence eder mi?” deme cesaretini gösteremiyor. Zaten işkence haberleri de basından eksik olmuyordu. İşkence sonucu ölenlerin sayısı dahi bilinmiyordu. Evet, yanlış okumadınız bizler bu ülkenin vatandaşı olarak böyle Türkiye’de yaşamak zorunda kalıyorduk.

Talihsiz Kadın Medine Bircan’ın Başörtüsü

Bir örnek daha vererek yazıma son vereceğim:

“Medine Bircan isminde 71 yaşında yaşlı bir kadın. Hastalanarak Çapa Tıp Fakültesine getirildi. Sağlık karnesindeki başörtülü fotoğrafı yüzünden geri çevrildi. Oğul Bircan çaresizlik içinde, sağlık karnesindeki fotoğrafı değiştirmek için 60 yıldır başı örtülü bulunan annesinin başını açtırıyor ve fotoğraf çektiriyor. Ama yetişemedi ve talihsiz kadın tıbbi yardım alamadan yaşamını kaybetti.”

Bu örnekleri çoğaltırsak, Allah bilir belki birkaç cilt kitap yazacak kadar malzeme bulabiliriz. Bu ve benzeri yüzlerce örneği ben yaşayarak, okuyarak öğrendim. İşte eski Türkiye’nin hali buydu. Benim yaşıtlarım o yılları çok iyi hatırlarlar. Allah bir daha o günleri yaşatmasın. Şimdi birileri kalkmış, eski Türkiye’nin tekrar geri gelmesi için olağanüstü gayret gösteriyor. O tarihlerde her fırsatta başörtüsü düşmanlığı yapan CHP zihniyeti şimdi bambaşka bir görüntü ile ortaya çıkıyor. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İNCE, hiç te yüzü kızarmadan, hiçbir şey olmamış gibi, meydanlarda bu konunun kapandığını, bir daha açılmayacağını söylüyor. Bakalım 24 Haziran seçimlerinde halkımız bu numaraları yutacak mı?

24 Haziran seçimlerinin Mardin’imiz, ülkemiz ve bütün insanlık için sükûnet içinde geçmesini ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bir başka yazıda buluşuncaya dek hoşça kalın, mutlu kalın.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com