www.mardinnethaber.com
Mustafa Erkar
e-posta : ferkar47@hotmail.com
Ekleme tarihi :24.05.2018
Kategori :
Okunma sayısı :2201
Mardin Yeni Milletvekillerini Beklerken

Demokrasi gereği kaç yılda bir seçimler gündeme gelir. Seçim startı verilir ve o andan itibaren siyasi partilerde başlar aday belirleme süreci. Milletvekili adaylarında bir telaş, vatandaşlarda ise ayrı bir merak ve heyecan.

Genel Merkez tarafından belirlenen milletvekili adayları seçmenleriyle buluşmak üzere seçim bölgelerine dağılmış durumda. Her zaman olduğu gibi Mardin milletvekilleri de hava alanında büyük bir kalabalık tarafından davullar zurnalar eşliğinde karşılandı.
Bu vekillerin Mardin’de kendilerini büyük sorunların beklediğini ifade etmek isterim. Vatandaşlar, bu sıkıntıların üstesinden gelebilecek, halkıyla hemhal olacak milletve-killeri beklemektedir. Seçim çalışmaları boyunca vatandaşlara çeşitli vaatlerde bulunacak olan vekillerin, Mardin’in sorunlarına odaklı vaatler olmasını temenni ediyorum.

Hoşgörü şehri, dinlerin ve dillerin şehri olan Mardin için ne söylesek ne yazsak az. Evet, Mardin’de güzel şeylerde oluyor ama bunun yanında yıllardır çözüm bekleyen bu güne kadar kangrenleşmiş sıkıntılar da vardır. Bunlardan biriside Mardinlinin gözbebeği olan Mardin kalesidir. Yıllardır Mardin kalesinin kapıları vatandaşlara kapalı durumda. Turizm şehri olan Mardin’in bunu hak etmediğine inanıyo-rum. Mardin Milletvekille-rinden bazıları Mardin kalesi üzerinden yaptıkları siyasetle tezlerini bitirdiklerini biliyorum.

Mardin’de ikinci ve en önemli sorunlardan biriside sağlık sorunudur. İlimizde yıllardır iki hastane boş dururken, Vatandaşlarımız bir hastaneye hapsedilmiş durumdadır. Burada oluşan kalabalıklar ve kuyruklar hasta ve hasta yakınlarını canından bezdiriyor. Vatandaşların hastanede zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir kantinin bile olamaması ayrı bir sorun teşkil ediyor. Şehir hastanesi, araştırma hastanesi derken hepsi hayal oldu gitti.

Mardin’e bu güne kadar çevre yolun yapılmamış olması şehirde ki trafiği yaşanmaz hale getirmiştir. GAP sulama kanallarının halen bölgeye ulaşmaması, çitçilerin DEDAŞ'la sorunlar yaşamasına neden oluyor. Beyazsu şebekesinde sık sık çıkan arızalar vatandaşı günlerce susuz bırakıyor. UNESKO'ya aday olan Mardin’de halen yıkılmayan betonarme binaların mevcut olması tarihi dokusuna büyük zararlar vermektedir. Daha önce başlatılan ketsel dönüşüm projesini tekrardan başlatıp, bu tarihi dokunun bu illetten kurtarılması lazımdır diye düşünüyorum.

Yani anlayacağınız yeni milletvekillerin işi çok zor. Aslında bu memleket için çalışacak, efor harcayacak birisi için bu çok zor bir durum değildir. Yok, eğer oda "hay hay efendim, dosya hazır, konuyu gereken mercilere taşıdım, görüşüyoruz" söylemleriyle geçiştirecekse vay halimize, yine hayatımızdan birkaç yılı daha ziyan ettik demektir.
Bu memleketin hizmete ihtiyacı var. Çözülmesi gereken bir sürü sorunu var.  Bizler bu güne kadar bu şehrin kadimliğine bir şeyler katamadık. Ecdadımızın bize bıraktığı kadim tarih üzerinden kadimliğimizi yaşıyoruz.  Bu şehir kendi kadimliği kadar, kadim milletvekillerine ihtiyacı var. Saygılarımla

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com