www.mardinnethaber.com
Lütfü GÜNLÜOĞLU
e-posta : emniyet@hotmail.com
Ekleme tarihi :30.04.2018
Kategori :
Okunma sayısı :743
Neden erken seçim?

“Ülkemizin maşallahı var, Allah nazardan korusun; her saat gündemi değişebilen capcanlı bir ülkede yaşıyoruz.
Birden bire koskoca ülke seçim atmosferine girdi.
Doğal olarak herkesin kafasını meşgul eden soru: neden erken seçim?
Ben de Mardin penceresinden bu soruya yanıt aradım. Ve erken seçim nedenlerini aşağıda olduğu gibi sıraladım:
BİR:
Seçimler daha önce belirlendiği gibi zamanında yapılsaydı, yerel seçimler de bir yıl sonra yapılacaktı. Kanaatime göre mevcut iktidar yerel seçimlerin milletvekili seçimlerinden sonraya bırakılmasını daha isabetli ve daha avantajlı olacağını düşünmüştür. Çünkü iktidar “cumhur ittifakı” sloganıyla seçime daha rahat gidebilirdi ve çok daha kolay bir zafer elde edebilirdi. Bu zaferden sonra yakaladığı olumlu hava ile yerel seçimleri de rahat alacağını hesaplamıştır. Daha net bir ifade ile 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimini, yerel seçimlere nispeten daha kolay alacağını düşünmüştür. Özellikle de bu manevra Doğu ve Güneydoğu’da daha etkili olacaktır. Daha muktedir bir şekilde mahalli seçimlere gitmek daha akılcı ve daha avantajlıdır. Bu durum Ak Parti’yi muhalefete karşı üstün getirecektir.
İKİ:
Herkesin malumudur ki, son yıllarda Türkiye’nin önünü kesmeye çalışan dış ve iç mihraklar, küresel güçler 2019’daki seçimlere odaklanmış, bütün hesaplarını bu tarihe göre yapmışlardı. Seçimlerin erkene alınmasıyla oyun bozuldu, hesaplar altüst oldu; yeni tuzaklar, yeni planlar kurmak gerekti. İki aylık kısa süre içinde de yeni bir oyun kurmak, farklı aktörler bulmak o kadar kolay olmayacaktı. Bu ani seçim kararıyla hepsi gafil avlandı, ne yapacaklarını şaşırmış bir hale geldiler. Özellikle de CHP, tarihte görülmemiş bir acziyet içine düştü; sağ kesimden nasıl oy alacağının hesabını yapmaya başladı. Çünkü Allah’ın tüm kulları bilirler ki, CHP, sol bir aday ile muhafazakâr kesimden alamaz. Bunun içindir ki, içine düştüğü durum gerçekten içler acısı.
ÜÇ:
Seçimlerin 24 Haziran’da yapılacak olması, özellikle ülke içindeki Ak Parti muhalefetini çok zor durumda bıraktı. Muhalefet, “Nasıl olsa seçime çok var” düşüncesiyle rahat hareket ediyordu. Bu ani kararla hepsi birden paniklemeye başladılar. Erdoğan nefreti üzerinden siyaset yaptıkları için, onu iktidardan nasıl indirebiliriz hesabı içine girdiler. Çözüm aradıkça batıyorlar. Eskiden “iki ucu b...lu değnek, nerden tutarsan olmuyor” diye bir deyim vardı. Muhalefet için ise, iki ucu değil; üç, dört, beş ucu b…lu değnek durumu var. Nerden tutsalar bir türlü olmuyor.
DÖRT:
Erken seçim kararının alınmasının önemli gerekçelerinden biri de; ülkenin iç ve dış dış güvenliği, ‘Türkiye’nin geleceği’ meselesidir. Ak Parti her ne kadar 15 yılı aşkın bir süredir tek başına iktidar olsa da, yönetim sistemdeki hantallık, bürokratik engeller bir türlü aşılamıyordu. Özellikle de ülkenin güvenliği ve bekası, bir an evvel yeni sisteme geçilmesini zaruri kılıyordu. Türkiye’nin çok zorlu bir süreçten geçtiği aşikârdır. Süratle karar alınabilmenin önündeki engeller yeni sistemin hayata geçirilmesiyle mümkün olacaktır. Bu noktada da 24 Haziran seçimlerinin öne alınması kararının isabetli olduğunu düşünüyorum.
Neyse, biz de bu seçimin Mardin’imiz için, ülkemiz için ve bütün insanlık için barış, huzur getirmesini diliyor, bu sürecin de kazasız, belasız geçmesini temenni ederek noktayı koyuyoruz.
Bir başka yazıda buluşmak üzere…

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com