www.mardinnethaber.com
Vatandaşların talep ve şikayetleri ‘Açık Kapı Projesi’ ile çözülecek
09.04.2018 18:32 Mardin Nethaber

 

İçişleri Bakanlığınca geçen yıl valiliklerde vatandaşlara yönelik başlattığı ‘Açık Kapı’ bürolarına ilgi her geçen gün artıyor.

22 ilde hayata geçirilen ‘Açık Kapı’ projesi kapsamında Mardin’de bugüne kadar 526 başvuru yapılırken, başvuruların 386’sına olumlu cevap verildi. Bunlardan geri kalan 140 başvuru ise cevap beklediği öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı, devletle vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim ve güveni arttırmak, vatandaşların başvurularını sonuçlandırma sürelerini kısaltmak ve vatandaş memnuniyetini arttırmak amacıyla geçen yıl "Milletin Kapısı” sloganıyla başlattığı ‘Açık Kapı Projesi' Mardin Valiliğinde vatandaşın hizmetine açıldı.

Proje kapsamında Mardin valiliğinde kurulan ‘Açık Kapı’ bürosunda vatandaşlar, özel eğitim almış çalışanlarca karşılanıyor. Her konudaki talep, şikayet ve önerilerini burada görev yapan psikolog, sosyolog ve pedagog uzmanlarına analatan vatandaşlar; talep, şikayet ve önerilerinin mahiyetine göre ilgili kurumlara yönlendiriliyor.

Mardin’in de aralarında bulunduğu Batman, Şanlıurfa, Erzincan, Sivas, Aksaray, Konya, Eskişehir, Balıkesir, Antalya, İzmir, Kocaeli, Trabzon, Ordu, Çanakkale, Adana, Aydın, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Mersin, Kayseri, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Muş, Rize, Sakarya, Samsun, Tekirdağ ve Tunceli gibi illerin valiliklerinde açılan ‘Açık Kapı’ büroları vatandaşlar tarafından tam not aldı.

Yapılan açıklamaya göre en çok işsizlik konusunda talep alan ‘Açı Kapı’ büroları bu yılın Haziran ayı sonunda kadar 81 ilin tamamında daha sonra da nüfus yoğunluğuna göre ilçe kaymakamlıklarında da hizmet vereceği kaydedildi. 

‘Açık Kapı’ bürolarına başvuracak olan vatandaşlar; yüz yüze, www.acikkapi.gov.tr adresinden ya da mobil uygulama üzerinden yapılabiliyor. İlerleyen dönemde ise KİOSKLAR ve Çağrı Merkezi üzerinden de müracaatlar alınabilecek. Başvuru yapan vatandaşların müracaatları elektronik sisteme kaydedildikten sonra ilgili birimlere yönlendirildiği belirtildi.

Proje kapsamında başvuru yapan vatandaşların talepleri 7 gün içerisinde sonuçlandırılıyor. Müracaat sahipleri, sürecin her aşamasını kendilerine verilen başvuru numarasıyla internet üzerinden ve mobil telefonlarından takip edebiliyor. 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com