www.mardinnethaber.com
Mardin Ulaşımında büyük değişim
05.04.2018 19:55 Mardin Nethaber

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi Nusaybin ilçesinin şehir içi otobüslerinde yaptığı değişimin ardından Kızıltepe ilçesinde de değişime gidildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım alanında başlattığı revizyon Nusaybin ilçesinin ardından Kızıltepe ve Artuklu ilçeleri arasında vatandaşların ulaşımını sağlayan 48 şehir içi minibüsü de yenilendi.

İlçeye getirilen 48 şehir içi minibüsü için Kızıltepe otogerın bir tören düzenlendi. törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ın yanı sıra protokol üyeleri otobüs sahipleri ve çok sayıdabvatandaş katıldı.

Törenin açılışında bir konuşma yapan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, İlimizde şehir içi ulaşımının modern ve çağın gerekleri gözetilerek yenilendiğini söyledi.

Konuşmasının devamında Yaman; “Mardin’imizin en büyük problemleri arasında ulaşımdaki aksaklıklar yer alıyordu. Biz bu nedenle hemen harekete geçerek çalışmalara başladık. Önce şehrin master planını hazırladık. Daha sonra Mardin Toplu Ulaşım Sistemini işler hale getirmeye başladık. İlk olarak Nusaybin ilçemizde çalışmalara hayat verdik. Burada otobüslerimizi yeniledik. İkinci durağımız ise Kızıltepe oldu. Bu konuda Kızıltepe ilçemizdeki otobüs esnafımız ve kooperatifimiz de desteklerini esirgemediler” dedi.

2017 yılında projeler konusunda büyük rekorlar kırdıklarını belirten Yaman, “2018 yılı bütçemizin her kuruşunu yine vatandaşlarımıza harcıyoruz. Kızıltepe bu bağlamda bizim en büyük ilçemiz olması nedeniyle yatırımlarımız çok oluyor. Büyükşehir Belediyemizin kurumsallaşmasını sağlıyoruz. Bütün mesaimizi değerli hemşehrilerimiz için harcıyoruz ve yaşanabilir bir Mardin’i inşa ediyoruz. İlimizde hemşehrilerimiz ile yüzyüze görüşüyor ve onları dinliyoruz. Bugüne kadar 200 bin vatandaşımızla yüzyüze konuşarak dinledik ve sorunlara çözüm bulduk. Şimdi “mardinmasa” ekiplerimiz sosyal riski izleme ve önleme projesiyle 800 bin vatandaşımızı dinleyecek ve taleplerini dikkate alacak. Bizim için hemşehrilerimizin duaları çok önemlidir. Bizim dağa taşa harcanacak paramız olmadığını her zaman belirttik ve tüm harcamalarımızı şehrimize akıttık.” diye konuştu.

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaşı ise “1 yıllık süre zarfında Mardin ve ilçelerinde akla ve hayale gelmeyecek kadar güzel işler yapıldığını belirterek, “Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman önderliğinde belediyecilik anlamında şehrimiz önemli kazanımlar sağlıyor. Bunlardan birisi de ulaşım sistemi ile ilgili yapılan çalışmalardır. Bugün ilçemizde 1 nolu kooperatife ait 100 adet faal olan minibüs ve 15 nolu kooperatife ait faal olmayan 52 adet minibüs birleştirilmiş ve toplam da 48 adet otobüs yenilenmiştir. Toplu ulaşım sistemi yeni araçlar ile daha aktif hale gelmiş olacaktır. Kısa zaman sonra elektronik bilet sistemi ile çalışmalar daha da güzelleşmiş olacaktır” şeklinde konuştu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Erol Bese de yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Bese konuşmasında, “Çalışmalara 2017 yılında başladık. Toplu ulaşım planımızı öncelikle nüfusumuzun çoğunluğunu kapsayan Artuklu, Kızıltepe, Midyat, Nusaybin ve Yeşilli ilçelerini kapsamaktadır. 2018 yılı içinde ikinci aşamada yapılacak diğer ilçelerimiz de bu plana dahil olacaktır. Plan minibüs ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını kapsadığı gibi ilimizdeki servis araçları ve taksileri de içerisine almaktadır. Vatandaşlarımız ile yaptığımız anketler neticesinde birçok yenilik sağlamakla beraber güzergahları da iyileştiriyoruz. Çalışmalarımız modern ulaşım sistemlerini de entegre ederek devam edecek” ifadelerini kullandı.

Kızıltepe 1 Nolu Kooperatif Başkanı Şeyhmus Gökcen ise yıllardır yolcu taşımacılığında çözülemeyen sorunların projeyle ve değişimle sonlanacağını belirtirken, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından temsili açılış kurdelesi protokol üyeleri, hat sahipleri ve vatandaşlar tarafından kesildi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Önemli Linkler
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com