www.mardinnethaber.com
Mardin’de Geleceğin Öğretmenlerine, “ÖĞRETMENLİK VİZYON PROGRAMI”
31.03.2018 17:10 Mardin Nethaber

İlim Yayma Cemiyeti Mardin Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen Geleceğin Öğretmenlerine yönelik “Öğretmenlik Vizyon Programı” büyük ilgi gördü.

Mardin artuklu Üniversitesi Vali Koçaklar konferans salonunda düzenlenen eğitim programına Prof. Dr. Aytaç Açıkalın, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Otrar, Eğitimci-Yazar Muhammet Yılmaz,  İlim Yayma Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Necmettin Başboğa, Öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılışında konuşan İlim Yayma Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Necmettin Başboğa, bu gibi eğitimlerin geleceğin teminatı olan çocuklarımız açısından çok önemli olduğunu belirterek, eğitimin temel taşları olan öğretmenlerimizin bilgisini ve deneyimlerini daha da ileri taşımak amacıyla böyle bir program düzenleme gereksinimini duyduklarını söyledi. 

Akabinde Eğitimci-Yazar Muhammet Yılmaz, Etkili Öğretmenlik Tecrübelerini anlatan bir sunumla katılımcıların karşısına çıkarak, öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalıdır. Bir öğretmen derse girerken nasıl davranmalıdır. Bir insan olarak çocuğun özelliklerini irdelemek, çocuklara fıtratlarına uygun ilgi, ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermek, uyumlu eğitim imkanları sunmak ve dersler tasarlayarak farkındalık oluşturmak gerektiğini söylesi.

Marmara Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Otrar ise “Eğitimde Etkili İletişim” başlıklı sunumunda, öğrencilerle sağlıklı iletişimin nasıl kurulması gerektiğini anlattı.

Öğretmen adaylarına öğrencilere yaklaşımlarında ki vücut, göz ve beden dili kullanımının önemini anlatan Yrd. Doç. Dr. Otrar, kendi öğrencilik ve eğitimcilik hayatından örnekler vererek; “Çevremizle kurduğumuz iletişim, ruh sağlığımıza olumlu veya olumsuz yönde tesir eder. Başarılı ve mutlu olmanın yolu iletişimin ne olduğunu, önemini ve iletişim becerilerini bilmekten ve onları etkin bir şekilde kullanmaktan geçer.” dedi.

İnsanoğlunun doğduğu andan itibaren çevresi ile karşılıklı iletişime geçtiğini belirten Otrar, kişiler arası iletişimin ilk oluştuğu ortamın aile olduğunu söyledi. Çocuğun annesi ve babası ile kurduğu iletişim biçiminin onun kişiliğini ve geleceğini belirlediğini ifade eden Otrar, “iletişimin kalitesini olumsuz yönde etkileyen bazı hatalı davranışları emir vermek, yönlendirmek, uyarmak, gözdağı vermek, nutuk çekmek, yargılamak, alay etmek, avutmak, oyalamak, konuyu saptırmak ve damgalamak olarak sıraladı. Bu davranışların kişilerin bize olan güven duygusunu olumsuz yönde etkilediğini” ifade etti.

Öğretmenlik Vizyon Programının son konuğu Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytaç Açıkalın ise; "Öğretmenin İnsan ve Eğitim Felsefesi" konulu bir slayt sundu. Daha sonra öğrencilerle bire bir sohbet eden Açıkalın, günlük yaşamdan sorular sordu ve öğretmenlik yaptığı yıllardan hatıralarını anlattı.

Verimli geçen eğitim programı sonunda hatıra fotoğrafları çekilerek son buldu.

 

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Önemli Linkler
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com