www.mardinnethaber.com
Mardin’de 14 Mart Tıp Bayramı etkinliği
14.03.2018 16:52 Mardin Nethaber

 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğünün 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle düzenlediği program ile Mardin’de görev yapan doktorlarla bir araya geldi. Programda meslek hayatında 25 yılını dolduran doktorlara plaket verildi.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir otelde etkinlik düzenledi. Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Mardin Valisi Mustafa Yaman, sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle 24 saat esasına göre hizmet verdiklerini ifade ederek, "Son yıllarda sağlıkta yapılan çalışmalar da vatandaşın sağlığa ulaşımını kolaylaştırdı ancak beklentiler de çoğaldı. İlimizde de önemli mesafeler aldık" dedi.

Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz da, sağlık çalışanlarının zor şartlar altında ve fedakarca çalıştıklarını vurguladı. Konuşmaların ardından meslek hayatında 25 yılını dolduran doktorlara plaketleri Mardin Valisi ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Programa, Mardin Valisi Mustafa Yaman, 70'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Altan Er, Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Ak Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, AK Parti MKYK Üyesi Zeynep Alkış, çok sayıda doktor ve davetli katıldı.

Tıp Bayramı Tarihçesi

Ptıp Bayramı’nın ortaya çıkışı, 14 Mart 1827’de İkinci Mahmut döneminde Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önermesiyle kurulan ilk cerrahhane olan Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin kurulmasıyla oluşmuştur.

Cerrahhanenin kurulmasıyla Türkiye modern tıp eğitimine başladı ve okulun kuruluş günü olan 14 Mart tarihi de “Tıp Bayramı” olarak kabul edilmiştir.

Tıp Bayramı’nın ilk kutlaması 14 Mart 1919’da işgal altındaki İstanbul’da yapılmıştır. Tıbbiye 3. Sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri, işgali protesto için toplanmış ve dönemin ünlü doktorları da destek vermiştir.
Böylece ilk Tıp Bayramı, tıp sektöründe hizmet edenlerin yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Günümüzde 1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com