www.mardinnethaber.com
DARA, GÜNEŞ ENERJİSİYLE AYDINLATILDI
07.03.2018 16:36 Mardin Nethaber

 

Mardin’in 30 km. güneydoğusunda bulunan Oğuz köyünde yer alan ve tarihte Yukarı Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Dara Antik Kentin aydınlatılması Güneş Enerjisi İle yapılmaya başlandı.

Mardin Müze müdürü Nihat Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada burada bulunan kültür varlıkların korunması, gelecek olan yerli ve yabancı turistlere görsellik açısından daha güzel görünmesi açısından böyle bir proje başlattıklarını söyledi.

Erdoğan; “Kaya içine oyularak yapılan ve geniş bir alana yayılan Dara Antik Kentinin çevresi 4 kilometrelik bir surla korunmaktadır. Kent içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntıları halen görülebilmektedir. Dara Antik Kentinde müdürlüğümüzce kazı ve restorasyonları yapılan iki sarnıç ve galeri mezarı güneş enerjisi ile aydınlattık. Bu bölgede sıkça görülen elektrik kesintilerin önüne geçmek ve güneş enerjisinden daha çok faydalanmak için böyle bir çalışma başlattık” dedi.

Dara Antik Kentimiz yoğun ziyaretçi aldığı için bizim için farklı bir alan olduğunu belirten Erdoğan, “Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce gönderilen ödenek ile üç tarihi yapıya toplamda 30 panel ve akü sistemi kurduk. Tarihi mekânlara led aydınlatma sistemleri yerleştirdiklerini” belirtti.

Projenin açılışı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ve beraberindeki heyet tarafından yapıldı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com