www.mardinnethaber.com
Ekmek zammı komisyona rağmen!
16.02.2018 13:23 Mardin Nethaber

Mardin’de alınan komisyon kararına rağmen, ekmek bir liradan satılıyor. Vatandaş 45 gündür ekmeği bir liradan satın alıyor.

Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine bağlı Mardin Fırıncılar, Tatlıcılar ve Lokantacılar Odasının talebi üzerine daha önce 85 kuruştan satılan ekmeğin 1 liradan satılması için zam talebinde bulundu.

Bunun üzerine Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Fırıncılar Odasının bu talebini değerlendirerek, 250 gram olan ve daha önce 85 kuruştan satılan ekmek, Ocak-2018 tarihinden itibaren 1 liradan satılmasına karar verdi.

Kararın resmiyet kazanıp, yürürlüğe geçmesi için komisyona getirildi. Mardin Büyükşehir Belediyesi, Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin aldığı bu ıkarara itiraz ederek, ekmeğin eski fiyatı olan 85 kuruştan satılmasını istedi. Komisyonda yapılan görüşler sonucunda ekmeğin eski fiyatı olan 85 kuruştan satılmasına karar verdi.

Ancak, Fırıncılar Odası; alınan komisyon kararına rağmen ekmeği vatandaşa 45 gündür 1 liradan satmaya devam ediyor. Ekmek fiyatının 1 lira olması, Mardin’de kalabalık aile yapısını ve nüfus sayısını göz önünde bulundurulduğunda bir günde 10-15 ekmek tüketen ailelerde aile bütçeleri için büyük külfet ve maliyet oluşturmaktadır.

Vatandaşlar, “Ülkemizin en büyük buğday deposu olan Mezopotamya ovasının yanı başımızda olmasına rağmen, diğer büyük illerde olan en küçük zammı dahi pas geçilmeden, zamma koşulması ve rekabet ortamı oluşturulmasının önüne geçerek, tekelcilik anlayışıyla ana katıkları olan ekmeğin, Zammına gidilmesi yerinde alınmış bir karar değildir. Vatandaşlar, ekmek gramaj ve kalitesinin daha sık kontrol edilmesine ve alınan kararın uygulanmasına yaşanan mağduriyetin giderilmesi noktasında yetkililerin bu konuyu yakından takip etmelerini istedi. 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com