www.mardinnethaber.com
ÖĞRENCİLER ‘KIŞ OKULUNU’ BAŞARIYLA TAMAMLADI
10.02.2018 17:59 Mardin Nethaber

 

Mardin Müzesi’nin SODES projesi kapsamında öğrencilere yönelik yürüttüğü 15 günlük “kış okulu” programı başarıyla tamamlandı.

Kış Okulunda yarıyıl tatillerini verimli ve keyifli bir ortamda öğrenme dönemi tamamlayan öğrenciler, iki hafta boyunca sabah ve öğleden sonra dört öğrenci grubunu misafir eden Mardin Müzesi, öğrencilere unutamayacakları bir müze eğitimi deneyimi kazandırdı.

Veli ve öğrenciler tarafından büyük bir ilgi gören ‘Kış Okulunda’ öğrenciler, ebru, kök boya, seramik, kukla, masal, kil tablet ve yazı, arkeoloji, camaltı ve Karagöz tasvir atölyeleri gibi birbirinden farklı ve zengin yaklaşık 30 farklı atölyeye çalışmalarına katıldı. Dokunarak, yaşayarak ve hatta kendi elleriyle, hayalleriyle yaptıkları çalışmalar sonucunda edindikleri bilgi birikimi ile müzedeki eğitimlerini tamamladı.

Atölyelerin yanı sıra müze binasın da bulunan farklı birimlerde de çeşitli aktivitelere katılan öğrenciler, oynadıkları geleneksel çocuk oyunları ile müze avlusunu çocuk sesleri ve kahkahalarıyla doldurdu. Bu sesler, “Müzeler yaşamları değiştirebilir!” sloganıyla hareket eden ve “yaşayan müze” olma amacında olan Mardin Müzesi’nin bu misyonunu başarıyla yerine getirdiğini de gözler önüne serdi.

Kış Okulu programının son gününde Mardin’deki tarihi ve kültürel mekânlarından biri Kasimiye Medresesi ile Dara Antik Kente düzenlenen gezi turu ile buraları görme ve tanıma imkânı öğrenciler, daha sonra Mardin Müzesi Müdürlüğü tarafından kendilerine hazırlanan katılım sertifikalarını alarak bir kış okulunu daha geride bırakmış oldular.

Sertifika dağıtım törenin de bir konuşma yapan Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan, “SODES ile yaptığımız proje kapsamında yarıyıl tatilinde iki hafta boyunca değişik okullardan 300’e yakın öğrencimizi müzemizde ağırladık. Öğrencilerimiz program kapsamında unutulmaya yüz tutmuş ve geleneksel çocuk oyunları oynayarak bir nevi geçmişe yolculuk yaptılar. Müzemizde eser avına çıkan çocuklarımız, bölgemizde bulunan tarihi eserlerimizi tanıma fırsatı buldu. Eğitimcilerimiz eşliğinde 30’a yakın atölyeden faydalanan öğrencilerimiz, masallar dinleme fırsatı da buldu. Program sonunda tarihi mekânları da gezen çocuklarımız, kültürel mirasımız hakkında da fikir sahibi olup farkındalık kazandılar” diye konuştu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com