www.mardinnethaber.com
ÖNDER, Seçmeli Dersin önemine dikkat çekti
10.02.2018 15:20 Mardin Nethaber

 

Mardin İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER) Mardin İl Başkanı Abdulsamet Yılmaz, Seçmeli Ders konusunda açıklama yaprak, “Bu derslerin aynı zamanda çocuklarımızın ve milletimizin geleceği açısından önemli olduğunu söyledi. 

Ders kitaplarının zamanında tamamlanabilmesi için öğrencilerin tercih etmek istedikleri seçmeli dersleri bağlı bulundukları okullara 23 Şubat'a kadar dilekçeyle bildirmeleri gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed (sav) 'in Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmekle, gelecekleri açısından önemli olduğunu belirtti.
Seçmeli ders konusunda velileri de uyarılarda bulunan Yılmaz, “Doğdukları andan itibaren bütün ihtiyaçları ebeveynleri tarafından giderilen evlatlarımızın eğitim ihtiyacı da yine veliler tarafından karşılanmak-tadır. Hayatın her alanında tehlikelerle karşılaşan çocuklarımız, kendi doğrularını ve fikir yapılarını oluştururken sağlıklı bir din ve ahlak eğitimine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda bizlere ve ailelere büyük görevler düşmektedir” ifadelerini kullandı.
Öğrencilerin temel dini bilgilerden mahrum bırakılmaması gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Genç yavrularımızın din, ahlak ve değerler dünyamızdan kopmaması adına Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed (sav)' in hayatı Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmeleri hususunda onları teşvik etmeliyiz.
Orta öğretim ve lisede eğitim gören öğrenciler bu dersleri niçin tercih etmeli? Ahlaklı bir toplumun yolu ahlaklı bireylerden geçer. Ahlak eğitimi ise Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatından örneklerin etkili ve cazip bir biçimde teşvik edilmesiyle mümkündür. Öğrencilerimizin en temel ibadet olan namazı kılabilmeleri ve örnek insan Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'nin hayatını öğrenerek O'nu daha iyi tanımaları ancak küçük yaşlarda alınan eğitimle gerçekleşecektir” diye konuştu.
Yazılı basın açıklamasının devamında Yılmaz, “Öğrencilerimiz tarafından seçmeli olarak alınan bu dersler, onların İslami konularda daha etkin bir bilgi birikimine sahip olmalarını, dini sadece akademik ve teorik bir ders olarak değil, bizzat hayatın içinde yaşanması gereken bir değer olarak anlamalarına katkı sağlayacaktır. Çocukların ve milletin geleceğini göz önünde bulundurarak, Mardin İmam Hatipliler Derneği olarak eğitimin her alanında söz sahibi olmaya ve yaptığımız çalışmalarla gençlerimizi geleceğe taşımaya gayret ediyoruz” dedi.
Günümüzde gençlerin yaşadıkları tehlikelere de dikkat çekerek, kötü alışkanlıklar, bağımlılıklar, zararlı arkadaşlar gibi faktörlerle çevrelenmiş bir sosyal yapıda ayakları yere sağlam basan ve doğru ile yanlışı ayırt edebilen bireyler yetiştirmenin en önemli dayanaklarından biri de hiç şüphesiz doğru din eğitimidir. Dinimize ait bazı pratik uygulamalar için gerekli olan bilgi ve becerileri küçük yaşlarda çocuklarımıza kazandırmak gerektiğinin bilincinde olmalıyız diyen Yılmaz;
“Geleceğimizi emanet edebileceğimiz çocuklarımızı güvenli bir şekilde geleceğe taşımak için sahip olmaları gereken medeniyet tasavvurunu inşa etmemiz gerekiyor. Bugün okul sıralarında kendilerine sunulan bilgileri tertemiz bir zihin ile özümseyen genç dimağlar sayesinde hayalini kurduğumuz medeniyet tasavvuruna ulaşacağız” açıklamasında bulundu.
Tercihini hangi meslekten yana yaparsa yapsın her bir gencimizin manevi dinamiklere sahip olması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, “Bir neslin kaderini bir önceki nesil belirler. Sizler, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed (sav) 'in Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini seçmekle sadece bir ders seçmiş olmuyorsunuz; aynı zamanda çocuklarımızın ve milletimizin geleceğini de seçmiş oluyorsunuz. Seçmeli derslere bu hassasiyetle bakmanızı rica ediyoruz.
Unutmayalım ki, “Gele-ceğin inşası gençliğin ihyasıyla mümkündür” dedi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com