www.mardinnethaber.com
Tarihi taş sokaklara beton yama yakışmadı
09.02.2018 15:16 Mardin Nethaber

 

1950 yılından beri betonla kaplı olan tarihi sokakların, Mardin motifine uygun ferş taşı döşenerek, şehrin tarihi dokusuna uygun bir hale getirilmişti.

2012 yılında, dönemin Mardin Belediyesi ve Mardin Valiliği paydaşlığında yapılan '’Sit Alanı Su ve Kanalizasyon Şebekesi Yenileme Projesi' kapsamında tarihi Mardin sokakları ferş taşıyla kaplanmıştı.

Son zamanlarda Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren MARSKİ Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler, su ya da kanalizasyon arızasını gidermek için yaptıkları kazı çalışmaları sonucunda tarihi Mardin sokaklarının dokusunu ve motifini bozarak, ferş yerine beton dökerek çirkin görüntülerin oluşmasına mahal veriyor.

Halk tarafından ikinci cadde olarak da bilinen Bademli sokakta yapılan beton yama çalışmaları çirkin görüntülere neden olurken, bu güzergâhta bulunan Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Mardin Müzesi ve Kırklar Kilisesini ziyaret etmeye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından da bu çirkin görüntüler hoş karşılanmıyor.

Beton yamalarıyla kaplı sokakların Mardin'e yakışmadığını belirten vatandaşlar, “Mardin'in tarihi dokusuna uyumlu ferş taşıyla kaplı olan sokakların beton yamalarıyla kaplansın istemiyoruz. Turizm şehri olan Mardin'in tarihi dokusunu bu gibi yamalarla geçiştirilsin istemiyoruz. Mardin'in sokakları herhangi bir tarihi Avrupa şehrinden farkı yoktur. UNESCO'ya aday olan Mardin'e bu yakışmıyor, yetkililerin bu duruma bir an önce el atmalarını istiyoruz” talebinde bulundu.

Öte yandan tarihi sokaklarda, yağmur sularıyla yerinden sökülen ve bozulan basamakların yeniden tamir edilerek eski haline getirilmesi gerekiyor.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com