www.mardinnethaber.com
Elektrik sorunu masaya yatırıldı
09.02.2018 13:58 Mardin Nethaber

 

Dicle Elektrik Dağıtım tarafından Şırnak'ın Cizre ilçesinde de uygulamaya konulan Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panolarına düzenlenen saldırıların devam etmesi üzerine STK temsilcileri, muhtarlar ve bazı vatandaşlar, şirket yetkilileri ile öğretmen evinde bir araya geldiler.

“İlçede 28 Kasım’dan bu yana gerçekleşen faili meçhul saldırılar sonucunda 63 adet elektrik panosu ya kırıldı veya yakılarak kullanılmaz hale getirildi.

Yapıların dışına alınan sayaçların içerisine konulduğu ve yeraltına alınan iletim hatları ile birlikte devreye sokulan panolar, kaçak elektrik kullanımını engellediği için saldırıların da hedefi
haline geldi.

Sayaçların evlerin veya işyerinin dışına çıkarılmasını istemeyen kesimler tarafından gerçekleştirilen saldırılar devam ederken, bu kez de sosyal medya üzerinden, Dicle Elektrik ekiplerinin yaptıkları kaçak denetimleri ve yazılan cezaların yüksek olduğu gerekçesiyle vatandaşlar toplanarak eylem yapmaya çağrıldı.

Bu çağrının duyulması üzerine yaşanabilecek olayların önüne geçmek isteyen AK Parti Şırnak İl Başkanı Halil İbrahim Erkan, Cizre Öğretmen Evi toplantı salonunda muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşların yanı sıra Dicle Elektrik Dağıtım İl Müdürü’nün de katılımı ile bir toplantı düzenledi. Erkan’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda ilçenin elektrik sorunu masaya yatırıldı.

Burada vatandaşların sorunlarını dinlemek ve etkin çözümleri toplamak için bir araya geldiklerini belirten AK Parti Şırnak İl Başkanı Halil İbrahim Erkan, geçmişte çok ciddi travmalar yaşadıklarına değinerek, birlikte 2023 ve 2073 hedeflerine ulaşabilmek için el ele verilmesi gerektiğini ifade etti. Toplantıda konuşan Cizre Muhtarlar Birliği Başkanı Saithan Tuncer, Cizre’de tüketilen elektriğin diğer yerlerden daha pahalı olduğunu ileri sürerek, açma kesme bedellerinin de faturalara yansıtıldığını söyledi. Tuncer, bölge halkının ekonomik açıdan zor durumda olduğuna dikkat çekerek, “Bu memlekette fabrikalar yoktur. Kimisi şoför Irak’a gider, kimisi sırtında maltaşır, kimisi de günlük yevmiye ile çalışıyor. Ama her ay 400-500 TL elektrik faturası ödemeleri vicdani değildir. Bunun yanında da Kaçak ekipleri evlerimize giriyor ve kaçak olsa da olmasa da ceza kesiyorlar. Eğer Türkiye'nin her hangi bir yerinde Edirne'de elektrik sayaçları dışarı çıkarılıyorsa burada da çıkarılsın.
Eğer İzmir, Balıkesir gibi yerlerde ekipler ev ev dolaşıp elektrik sayaçlarına baskın yapıyorlarsa bize de yapsınlar. Şırnak bütün il ve ilçeleri Kocaeli'nin bir ilçesindeki fabrika kadar kaçak elektrik kullanmıyor’’ dedi. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com