www.mardinnethaber.com
28 şubat mağdurları 20 yıldır cezaevinde
08.02.2018 12:56 Mardin Nethaber

 

28 Şubat mağdurları için başlatılan basın açıklamaları dizisinin beşincisini gerçekleştiren MAZLUMDER, “14 Şubatta Bolu Cezaevi önünde toplanacak”

“İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) 28 Şubat darbesi sonrası tutuklananların ve hakkında dava açılanların mağdur edildiklerini savunarak yeniden yargılama yolunun açılmasını istediler.
28 Şubat Yargı Kararlarının İptal Edilmesi talebiyle Mazlumder'in tüm şubelerinde olduğu gibi Mazlumder Mardin Şube Başkanlığı tarafından da basın açıklaması yapıldı.

Mazlumder Mardin Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinde Ömer Hedekoğlu tarafından yapılan açıklamada “28 Şubat Mahpusları Serbest Bırakılsın” talebiyle diğer şubelerimizle eşzamanlı olarak başlattığımız eylem ve basın açıklama-ları dizisinin beşincisinde bu talebi tekrar dillendirmek üzere meydanlarda olduklarını söyledi.
Açıklamanın devamında Hedekoğlu, “42 bayramdır babasız büyüyen çocuklar, cezaevlerinde yaşlanan gençler ve torun sahibi olan babalar, hastalıkla boğuşan dedeler, bitmeyen 28 Şubat soğuğunun hesabı sorulmamış bedeli olarak hepimizin imtihanı olarak önümüzde duruyor.” dedi.

Hedekoğlu şöyle devam etti: 28 Şubat; hukuk, medya, siyaset ve bürokrasi kültürümüze pompaladığı ve etkisi halen süren çarpıklıklar bir yana, hapsettiği ve 20 yılı aşkın sürelerdir cezaevlerinde tutulan siyasi mahpuslar yönünden devam eden bir darbedir. Bu darbe her şubat ayında tarihten kesitler sunarak ya da nostaljik söylemlerle geçiştirilemeyecek bir mazlumiyeti en kaba haliyle devam ettirmekte-dir diyen Hedekoğlu; “Bu Şubatın da böyle geçmemesi adına 28 Şubat Davasının karar duruşmasının da yapılacağı önümüzdeki hafta yani 14 Şubat Çarşamba günü neredeyse her cenahtan 28 Şubat mahpusunun 20 yılı aşkın bir süredir tutulduğu Bolu Cezaevi önünde basın açıklaması yapacaklarını”söyledi.

Bu çerçevede soruna duyarlı bütün sivil toplum örgütlerinden, basın yayın organların-dan ve diğer kişi ve kurumlardan söz konusu çalışmalara katkı sağlamalarını beklediklerini ifade eden Hedekoğlu, “Bugüne kadar katkı sunan her kişi ve kuruma teşekkürlerimizi sunuyoruz. Mazlumder olarak tekraren 28 Şubat siyasi yargı kararları iptal edilsin ve 28 Şubat mah-pusları derhal serbest bırakılsın talebimizi vurgular, konuya duyarlı herkesi önümüzdeki Çarşamba Bolu Cezaevi önünde yapacağımız açıklamaya bekliyoruz” dedi. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com