www.mardinnethaber.com
Yaman,“Şehrimizde yaptığımız projeler yüz güldürdü”
08.02.2018 12:45 Mardin Nethaber

 

Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman şehrin en güzel yerlere gelmesi için 1 yıl içinde durmadan çalıştıklarını söyledi.Birlik Vakfı’nın her hafta Salı günü yaptığı Dost Meclisi programlarının bu haftaki konuğu Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman oldu. Birlik Vakfı toplantı salonunda gerçekleştirilen buluşmada Yaman Büyükşehir Belediyesi olarak 1 yıl içinde yaptıkları çalışmaları anlattı. Ayrıca şehirde yapılacak projeler hakkında da bilgi verdi.

Şehirde olağan belediyeciliği en anlamlı şekilde gerçekleştirdiklerini aktaran Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “İlimiz 3 yıl içinde neredeyse belediyecilik anlamında hiçbir hizmet görmüyordu. Bize görev tevdi edilmesinin ardından şehrimize dokunan başarılı işlere imza attık” dedi.Yaman şöyle devam etti: “Şehrimizde 3 yıl boyunca asıl olağan üstü belediyecilik gerçekleştirilmiş. Yani belediyelerin yapması gereken en küçük asli görevi bile ifa edilmemiş. Bize devletimiz ve hükümetimizce görev verilmesinin ardından hemen çalışmalara başladık. Öncelikle teröre destek veren personelin iş akitleri sona erdirildi. Akabinde ise akılcı bir personel yönetimi ile kolları sıvadık. Şehrimizin tüm sorunlarını bilen bir yapıda projelerimizi hayata geçirdik” dedi.Sosyal projelerde önemli başarı kaydettiklerini vurgulayan Yaman, “Bundan önceki dönemde neredeyse hiç sosyal proje yapılmıyor, yapılanlar ise adaletli bir şekilde gerçekleştirilmiyordu. Biz bu konuda ihtiyaç sahiplerini ve dezavantajlı grupları gözeten yapıda çalışmalara başladık. “Mardin masa” ile 26 sosyal projeyi hayata geçirdik. Şehrimizde tüm yaş grupları ve grupları gözeten bir yapıda hareket ettik. Sosyal hizmetler Daire Başkanlığımız ile de sosyal yaralara parmak bastık” diye konuştu.

Yollarda büyük başarı

Daha önceki 3 yılda yol konusunda da büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Yaman, “İlimizde 3 yıl içinde yol yapımı yapılmamıştı. 4 bin 700 kilometrelik yol ağımızın 2 bin 700 kilometresi traktörlerin bile zor gideceği bir nitelikteydi. Bu konuda ekiplerimizle gece gündüz demeden çalıştık. Öncelikle 2 bin 700 kilometrelik sıkıntılı yolun bin 500 kilometresini bitirdik. Akabinde kırsal mahallelerimizi sıcak asfalt ile tanıştırdık. Sadece 2017 de Büyükşehir Belediye imkanlarıyla bin 750 sıcak asfalt ve sathi kaplama çalışması yaptık. Karayolları Genel Müdürlüğü ile yaptığımız mutabakat sonucunda yapılan 500 kilometre sıcak asfaltı da eklediğimizde 2 bin 250 kilometre kaliteli yolu şehrimize hediye ettik” şeklinde konuştu.

Diğer çalışmalardan da bilgi veren Yaman, “İlimizde taziye evleri konusunda sorunlar vardı. Eksikleri tespit ettik ve çalışmalara başladık. 40 adet taziye evi bitti. 100 adet taziye evi yapımı devam ediyor. yeni ihalelerimizle toplamda 300 adet taziye evi bitmiş olacak. Bunun yanında Kızıltepe Kavşağı Battı Çıktı Projesi ile trafiğe nefes aldıracağız. Şehrimizin trafiğini rahatlatmak adına uzun vadeli planlamalarımızı da yaptık. Çocuklarımız için 2017 de 220 park yaptık. Bu yıl 200 civarında yeni parkı hediye edeceğiz. İlçelerimizin nefes almalarını sağlayacak büyük parkları yapıyoruz. Kamor Yaşam Alanı ve Spor Kompleksi bunlardan birisidir. Gençlerimiz için bilgi evleri yaptık akabinde ise bölgenin en büyük gençlik merkezini hayata geçirdik. Yakın zamanda tüm ilçelerimiz gençlik merkezleri ve bilgi evlerine sahip olacak. Spora önem verdik. Bu konuda başarıdan başarıya koştuk. Amatör ve profesyonel sporda binlerce evladımız lisanslı bünyemizde yer alıyor. Kadınlarımız için özel alanlar oluşturduk. Yaptığımız çalışmalar ile kadınlarımızın yüzü gülüyor. MARMEK ile meslek edinmelerinin önünü açtık. Engelli dostu çalışmalar ile sevindirdik. Yeni Pazar yerleri ve otoparklar için harekete geçtik. Sanata yatırım yaptık. Kısacası geleceğimize yatırım yaptık” ifadesini kullandı.

Turizm de rekor rakamlar

Yaman yapılan her çalışmanın turizme olan katkısından da bahsederken “İlimizde otel ve misafirhaneleri topladığımızda toplamda 11 bin 500 civarı yatak kapasitemiz var. Neredeyse her ay tüm yatak kapasitemiz dolu geçmektedir. Turizmde günü birlik ve yatan misafir toplamda 1 milyona yakın misafir ağırladık. Bu sayı bu yıl daha da artacak. Bu başarımızda Sayın Cumhurbaşkanımızın, devletimizin ve hükümetimizin payı çok büyük-tür. Mardin’de güzel gelişmeler devam edecek” diyerek sözlerine son verdi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EKONOMİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com