www.mardinnethaber.com
10 boğazı bir boya sandığından doyurabilmektir asıl marifet!
03.02.2018 14:03 Mardin Nethaber

 

 

Mardin'de yaklaşık 40 yıldır ayakkabı boyacılığı yapan 52 yaşındaki Serhan İpek (Pala), sıradan bir ayakkabı boyacısı olmadığı gibi adeta Mardin'in markası gibi de mesleğini icra ediyor. 8 çocuğunu ayakabı boyatarak okuttuğunu şükrederek, kısmende olsa başardığını onurla söylüyor.

40 yıllık süreçte Mardin’de birçok belediye başkanının ayakabılarını boyattığı söyleyen Serhan İpek, Kayyum Başkanlarınıda ayakabılarını boyatmaya davet ediyor.

 Aldığımız sorumluluğun gereğini yapmamız gerekmektedir. Mesuliyetin küçüğü büyüğü olmaz. Vazifenin gereğini yerine getirmek boynumuzun borcudur. Hayatın hangi alanı olursa olsun, görevimizin altında kalmak istemiyorsak vazifemizi benimsemek gerekmekte. "Görev bilinci ude denilen iş hayatımızın gereğini yerine getirmeli. Makinenin çarklarının dönmesi gereken dişlilerin döndüğü gibi vazifemizin gereğini yerine getirmeliyiz. İnsan önce kendine olan vazifesini ifa etmeli. Kendine faydası olmayan kişinin başkasına faydası olur mu? Olmaz, ilk önce icraatına bakılır kişilerin. Kendine hayrı olmalı ki kişinin, başkalarına da olsun.

Görevin iyisi kötüsü de olmaz. Alnının teriyle evine ekmek götürüyorsa insan ona ne mutlu. Başkalarının hakkını yemiyorsa ve de işinin gereğini yapıyorsa en bahtiyar kişi odur.

Kanaate, tevekküle bürünmüş, görev bilinci yüklenmiş kendini aşmış insandır o kişi. O kendini Ailesine çocuklarına adamıştır. Hayatta kendisi için yaşamaz. Tek hedefi temiz rızk kazanmaktır. Boğazından geçen lokmanın helal olmasına dikkat eder. Başta kazancına hile karıştırmaz. Baştan savma iş yapmaz. İşini sağlam yapar. Rızk kapısının kıymetini bilir. Mesleğinin gereğini yapar. İşine dört elle sarılır. Ve o bulunduğu çevrenin en güçlüsüdür.

40 yıldır kış demeden yaz demeden çalışıp, bulunduğu çevrede sevip sayılan ve hiç kimseye zerre kadar rahatsızlık vermeden ekmeğini çocuklarının nafakasını ayakkabı boyayarak kazanıyor.

Mardin'de yaklaşık 40 yıldır ayakkabı boyacılığı yapan 52 yaşındaki Serhan İpek (Pala), sıradan bir ayakkabı boyacısı olmadığı gibi adeta Mardin'in markası gibi de mesleğini icra ediyor.

Müşterileri tarafından “Pala” lakabıyla da bilinen Serhan İpek, 12 yaşından beri bu mesleği yaptığını, ilk olarak mesleğine 1. Cadde üzerinde bulunan konfeksiyoncular çarşısında işe başladığını söyledi.
Yenişehir semti kurulmadan önce bu mesleği eski Mardin'de uzun yıllar boyunca yaptığını anlatan İpek, Yenişehir yerleşime açıldıktan sonra resmi kurumlar ve vatandaşlar peyder pey buraya yerleşmesiyle eski Mardin'de nüfus yavaş yavaş azalmaya başladı. Mecburen ben de mesaimi burada harcamaya başladım. Çünkü eski Mardin'de eskiye nazaran iş kalmadığı için bende buna mecbur kaldım dedi.

Günün sabahtan öğle saatlerine kadar olan kısmını Artuklu Belediyesi önünde ayakkabı boyattığını belirten İpek, günün öğleden sonra ki kısmını ise Yenişehir semti PTT Caddesi üzerinde işine devam ettiğini, her cumartesi günü de 1. Cadde üzerinde bulunan konfeksiyoncular çarşısında işini devam ettiğini söyledi.

Sekiz çocuğunu bu meslekte çalışarak büyüttüğünü ifade eden İpek, ayakkabı boyacılığı yaparak hepsini okuttum. Halen okuyan çocuklarım var. İyi bir yerlere gelebilmeleri için gece gündüz çalıştım. Yeter ki okusunlar, güzel yerlere gelsinler istedim. Çok şükür, kısmen de olsa bunu başardım. Bundan sonrada Allah kerimdir temennisinde bulundu.
Bu mesleği küçüklüğünden beri severek yaptığını söyleyen İpek, “Mardin'de güzel bir deyim vardır. Her hangi bir işi, bir mesleği yapmaya kalkıştığın zaman 'Ya aşığı olacaksın ya da ona muhtaç olacaksın' deniliyor. Bende bu mesleğime aşığım ve severek yapıyorum. Çocuklarımda bu mesleğimden dolayı beni yadırgamıyor. Tam tersine benimle gurur duyuyor. Belki de onların desteğiyle 40 yıldır bu mesleği yapıyorum” dedi.

Güzel havalarda ortalama 15-20 ayakkabı boyattığını belirten İpek, bazen de hiç ayakkabı boyatmadığım günlerde oluyor. Bu kısmet meselesidir.

Kış aylarında işlerimiz bayağı düşüyor. Vatandaş haklı olarak karlı ve yağmurlu havalarda ayakkabı boyatmıyor. Bizde bunu saygıyla karşılıyoruz. Güzel havalarda ve özellikle yaz aylarında işlerimiz daha da düzeldiğini söyledi.

Mesleğe başladığı günden şu ana kadar birçok Belediye Başkanının ayakkabısını boyattığını anlatan İpek, “Belediye Başkanı olarak ilk ayakkabısını boyattığım merhum Edip Servet Devrimcidir. Daha sonra Nihat Poyraz, Ali İhsan Ensari, A. Aydın Saraçoğlu, Abdulkadir Tutaşı, Metin Pamukçu, Mehmet Beşir Ayanoğlu, Ahmet Türk ve Emin Irmak'tır. Kayyum olarak atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Mustafa Yaman ile Artuklu Belediyesi Başkan vekili Şakir Öner Öztürk'ün ayakkabılarını boyatamadım. Ona da kısmet olacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com