www.mardinnethaber.com
Sadullah Turgut, MARSKİ'nin Alt Yapı Çalışmalarını Anlattı
01.02.2018 15:53 Mardin Nethaber

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi MARSKİ Genel Müdürü Sadullah Turgut, hayata geçirmek istediğimiz projelerin büyüklüğü değil, en büyük handikabımız zaman yetersizliği olduğunu söyledi. 

Gazetemizi ziyaret eden Mardin Büyükşehir Belediyesi Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSKİ) Genel Müdürü Sadullah Turgut, Mardin'in genelinde yapı-lan alt yapı çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Gazetemizin imtiyaz Sahibi Veysi Erkar tarafından karşılanan MARSKİ Genel Müdürü Sadullah Turgut, yerelde yapılan çalışmaların halka yansıtılmasında yerel basının büyük bir katkısı olduğunu söyledi.
MARSKİ Genel Müdürlüğünden Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Canan Birol'un da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Turgut, Sayın Belediye Başkanımız Mustafa Yaman Başkanlığında mesai mefhumu olmaksızın bir ekip ruhu içinde Şehrimize hizmet vermeye çalıştıklarını belirtti.

13 MİLYON EURO'LUK İÇME SUYU PROJESİ

Turgut, “Mardin'in alt yapısını oluşturan bir projeyi gerçekleştirmek için bunun belirli aşamaları vardır. İlk önce projeyi hazırlamaktır. Akabinde bürokratik işlemler başlıyor. Bu süre içerisinde en az 6-7 ay gibi belirli bir süre geçiyor. Bu da bizim ele aldığımız bir projenin geç başlamasına neden oluyor. Projenin kabulü sırasında takıldığımız engeller, en basit bir projemizi bile uzun zaman sonra gerçekleştirebildik-lerini” söyledi.
Mardin merkez Artuklu ilçesinin içme suyu projesinin hazır olduğunu belirten Turgut, “İlimiz göç alan iller arasında olduğu için içme suyu projemizi Avrupa Birliğinin ilk bölümünde kabul görmesini sağladık. 13 milyon euro'luk değerinde olan bu proje Artuklu ilçesinin Yenişehir bölümünün yanı sıra Yalım ve Kabala mahallelerimizi de bu projeye dâhil edeceklerini” ifade etti.

EN BÜYÜK SIKINTIMIZ ZAMANDIR

Bir yıllık zaman sürecine girdiklerini belirten Turgut, “Kayyum olarak bizim bir yıllık bir süremiz kaldı. Bu projelerden hangisini bir yıla sığdırabiliriz kaygısı içerisindeyiz. En büyük sıkıntımız zamandır. Bu nedenle 2019 yılına sarkacak olan projeleri ertelemek zorunda kalacağız. Ama bizden sonra gelecek olan yönetimlerin çalışmalarını rahatlatmak için de mutlaka süreç devam edecektir” dedi.
Kızıltepe'nin içme suyu projesinin hazır olduğunu ifade eden Turgut, “Zaman yetersizliğinden dolayı bu projeyi de başlatmıyoruz. Çünkü başlatsak yarıda kalacak. Yarıda kalan projelerin desteklerini tekrardan iade etmek zorundayız. Bu nedenle bu gibi büyük projeleri başlatamıyoruz. Bir yıllık bir zaman sürecimiz kal-dığı için neye el atarsak zaman yetersizliği önümüze çıkıyor. Şu anda bir yılımız değil de iki yılımız olsaydı, rahatlıkla diyebilirdim ki Kızıltepe'nin ve Midyat'ın içme suyu projelerini bitirirdik” şeklinde konuştu.

HER ŞEYİ İNCE ELEYİP SIK DOKUYORUZ

Mardin'in alt yapı sorununun yüzde seksenini bitirdiklerini anlatan Turgut, “Seçim odaklı çalıştığımız için birçok projemizi hayata geçiremiyoruz. Her ilçeye bir arıtma tesisi projemiz mevcut. Nusaybin ilçemizin arıtma tesisinin yeri Suriye tarafına düştüğü için güvenlik dolayısıyla başlatamıyoruz. İki tane arıtma tesisi bitirdik ve bu tesislere 55 milyon euro harcandı. Alt yapı çalışmalarını yüzde onlardan, yüzde yüzlere tamamladık. Devlete yük getirecek bir şey bırakmadık. Her şeyi ince eleyip sık dokuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com