www.mardinnethaber.com
Atay ‘Bebeğin Sütten Ayırma Süreci’ hakkında bilgi verdi
27.01.2018 18:11 Mardin Nethaber

 

Özel Mardin Park Hastanesi doktorlarından Uzman psikolog Sinem Atay ‘Bebeğin Sütten Ayırma Süreci’ konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu.

Bebeği sütten kesme sürecinin emzirme süreciyle bağlantılı olduğunu söyleyen Atay, hastanede kucağına bebeğini alan bir annenin bebeğinin anne sütünü alıp almaması kaygısını taşıdığını söyledi.

İlk günler sarılık olmasın diye bebeğin sık sık emzirilmesi gerektiğini anlatan Atay: “Fizyolojik tavsiyenin yanında psikolojik bağlanma süreci içinde ilk günler önemlidir. 9 ay anne karnında anneyi tanıyan bebeğin, annenin de evladını tanıması için en önemli unsurdur emzirmedir. Tabi ilk altı ay sadece anne sütü verilmeli denirken annelerde sütüm yetiyor mu? Kilo alıyor mu? Boyu uzuyor mu? Gibi kaygıların ötesine gidilmiyor” dedi.

Atay, “Uzun süredir bu mesleği yapan ve yüzlerce aile ile tanışmış bir uzman olarak size çok önemli tavsiyelerim var. Herkesin boyu kilosu gelişiyor ama ruhu gelişemiyor. İşte buruda annenin kendini bebeğine bırakabilmesi ruhunu ruhuna değdirmesi ve anneliğin lezzetini alabilmesi için zihnindeki tüm kaygıları bırakıp herkesin derdinden zihnen, ruhen uzaklaşıp bebeğini emzirmelidir” ifadelerini kullandı.

Emzirmenin doğal sürece bırakılması annenin kendisini huzurlu hissetmesi İle ilişkili olduğunu belirten Atay, “Emzirmenin kaliteli vakit olarak değerlendirildiği 24 ay sonunda aşamalı olarak bebek sütten güven içinde kesilir. Emzirme süreci emme refleksinin sonlanması İle bitmelidir. Bu sürede 24 ve 30 ay arasında olmalıdır. 24 ayını bitiren bebek artık dudakları eskisi gibi sütü çekemediği için aç kaldığını hisseder.  O sürede sıvı takviyesini ( inek sütü, su vb.) gıdaları biberon veya bardakla vermek, bebeğin rahatladığı başka kanal oluşturulmalıdır" dedi.

Çocuğu sütten keserken onu tiksindirmek çin çeşitli materyallerin kullanılmaması gerektiğine de dikkat çeken Atay, “Çocuğun hissettiği süt giderse, annemde gider gibi korkusu olduğu için memeyi bırakmaz. O yüzden asla pamuk salça saç gibi çocuğu güvendiği bir yerden tiksindirmek ve korkutmak hızlı ama yanlış bir çözüm yolu olduğunu” belirtti.

24 ay tam dolduktan sonra anne emzirme saatlerine dikkat etmelidir diyen Atay,  “Gündüz ve geceyi iki ayrı periyod olarak hesaplamalıdır. Mesela gündüz 5 kere bebeğini emziren bir anne,  aşamalı bir şekilde 4, 3, 2, 1 şeklinde düşürmelidir. Burada süt istese ağlasa da “bebeğim ben buradayım ama süt dolsun vereceğim” diyerek kucağınızda telkin vermelisiniz. Sonra geceyi azaltarak gitmeli, en son gece bebek uyumaya alışmışsa onu sütten kesmeli.

Burada göğsünüze yatabilir çünkü süt gidince anne de gider mi korkusunu aşmak ister. Güvenli adımlar çocuğun geleceği, benlik gelişimi açısından çok önemlidir” vurgusunu yaptı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com