www.mardinnethaber.com
Müdür Demir'den, Öğrenci ve velilere Tatil Bülteni
22.01.2018 18:14 Mardin Nethaber

 

 

 Hacı Suphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Şehmus Demir, 2017-18 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Sonu itibariyle öğrencilerin verimli bir tatil geçirmeleri için ‘Tatil Bülteni’ yayınladı.

Bültenin içeriğinde, milli, manevi, ahlaki ve insani değerlerle kuşanmış, kendi kültürüyle bütünleşmiş, farklı kültürlerle barışık, ülkesine ve insanlığa faydalı olma idealine sahip nesiller yetiştirme önemine vurgu yapıldı.

Ebeveynler içinde önemli önerilerin yer aldığı bültende, şu hususlara yer verildi.

-Çocuğunuzun yaşamındaki en etkili çevre aile çevresidir. Anne baba olarak tüm davranışlarınızla çocuklarınıza örnek olunuz.

-Televizyon izleme vaktini ve bilgisayar başında geçirdiği zamanı sınırlayın.

-Çalışma planını birlikte yapın ve takibini sağlayın; böylelikle hem düzenli olarak çalışmasını sağlamış hem de değerli olduğunu hissettirerek sorumluluk duygusunu geliştirmiş olursunuz.

-Sorunlarını iyi bir dinleyici olarak ve önemseyerek dinleyin.

-Çocuğunuzun okul içindeki durumu hakkında bilgi alabilmeniz için veli toplantılarına mutlaka katılınız.

-Kendine güvenini artırması için; mükemmeliyetçilikten, genelleme ve kıyaslamalardan, olumsuz davranışlarına dikkat çekmekten kesinlikle uzak durun.

-Duygusal ve sosyal gelişimi için ailece verimli ve kaliteli zaman geçiriniz.

Karnenin sorgulama aracı değil, değerlendirme aracı olduğunu belirten Demir; “Karne, öğrencinin öğretmenleri tarafından yıl içindeki durumunun değerlendirilmesidir. Ancak bu tablonun çocuğunuza duyduğunuz koşulsuz sevgiyi herhangi bir şekilde etkilemesine izin vermeyin. Birçok etken çocukların karne notlarına doğrudan etki ettiği unutulmamalıdır. Varsa eksiklikler, sorunlar birlikte tespit edilerek, giderilmesi yönünde çözümler üretilmesi gerekir” dedi.

Tatilde öğrencilerin seviyelerine uygun ve dinlendirici kitap okumaları gerektiğine dikkat çakan Demir, “Öğrencilerimiz uzunca geçen bir çalışma dönemini geride bırakarak tatil heyecanını hissetmeye başladılar. Ancak, kendilerine uygun bir planlama yaparak hem dinlenmeye, eğlenmeye hem de çalışmaya zaman ayırmaları gerekmektedir. Planlarında ders tekrarları, eksik kaldıkları konuların öğrenilmesi ve test çözme yer almalıdır. Tatil süresi içinde zamanının bir bölümünü kültürel faaliyetlere ayırabilirler, sinema, tiyatro, sergi, gezi vb. etkinliklere katılabilirler. Tatil düzensiz hareket etmek anlamına gelmemeli, günlük uyku, dinlenme, eğlenme ve etkinlikler iyi planlanarak ikinci döneme zinde girmek için çaba sarf edilmelidir.

Velilere kitap ve fil önerisinde3 de bulunan Demir, ‘’Etkili Anne-Baba Eğitiminde Uygulamalar’’ kitabı tüm anne-baba ve eğitimcilere çocuklarına sorumluluk almanın yöntemlerini, onlarla ilişki kurmanın yollarını örnek uygulamalarla anlatıyor. Bu kitapta yazılanları uyguladığınızda ne kadar somut ve yapıcı sonuçlar aldığınıza büyük bir keyifle şahit olacaksınız. BLACK filmi ise hayatını hırçın, kafası karışık ve karanlıkta yaşamaya mahkûm, sağır ve kör bir kız olan Michelle’ın, sekiz yaşında tanıştığı öğretmeniyle beraber azimle hayata tutunma hikâyesidir. Bu azim hikâyesinde, öğretmeninin Michelle’e öğretemeyeceği tek şey olacaktır; ’’imkânsız’’ kelimesi… İzlenmesi gereken ve çok ders çıkarılabilecek bir film.

Demir, bültenini sonunda 2017–2018 eğitim öğretim yılının 2. Döneminde sizlerle birlikte olmak dileğiyle iyi tatiller diliyorum temennisinde bulundu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com