www.mardinnethaber.com
İşbaşı Eğitim Programı süresi altı aya çıkarıldı
13.01.2018 17:22 Mardin Nethaber

 

Mardin Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Mehmet Akın, 2018 yılı için İşbaşı Eğitim Programı Destek süresinin 3 aydan 6 aya uzatıldığı belirtildi.

İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından imalat ve bilişim sektörlerinde 3 ay olan İŞBAŞI Eğitim Programı süresi Ocak 2018 tarihi itibarıyla 6 aya çıkarıldığını söyledi.

Akın, ayrıca Siber Güvenlik ve Yenilenebilir Enerji gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençlerin, 9 aya kadar değişen sürelerde alacakları eğitimlerin yanında ayrıca günlük 75 TL’de cep harçlığı alacaklarını ifade etti.

Açıklamasının devamında Akın, “Cumhurbaşkanımız tarafından istihdam şurasında açıklandığı üzere 2018 yılında imalat ve bilişim sektörlerinde 3 ay olan İŞKUR İşbaşı Eğitim desteğini 6 aya çıkararak işverenlerimizin kendi elemanlarını yetiştirmelerine daha güçlü bir şekilde katkı sağlayacağız. 2017 yılı içerisinde 777 projede 3 bin 245 kişiyi bu programlardan faydalandırarak hem meslek edinmelerini hem de net asgari ücret düzeyinde ücret alacaklarını” belirtti.

Hükümetimiz tarafından belirlenen 2023 vizyonu çerçevesinde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte bazı mesleklerin önemi de arttığına dikkat çeken Akın, “Bu perspektifle geleceğin meslekleri olarak düşünülen Siber Güvenlik, Yenilenebilir Enerji, Bulut Bilişim ve Kodlama gibi mesleklere özel destek verilerek işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençlerin, 9 aya kadar değişen sürelerde eğitim ve günlük 75 TL cep harçlığı verilerek bu mesleklerin ülkemizde yaygınlaşmasına katkı sağlayacağız. Ayrıca bu meslekler dışında kalan imalat ve bilişim sektörlerinde 6 aya kadar eğitim ve yeni asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte günlük 61 TL cep harçlığı verilerek, katılımcıların meslek edinmelerini sağlayacağız” dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EKONOMİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com