www.mardinnethaber.com
MARDİN’DE EBELERE EĞİTİM PROGRAMI DÜZENLENDİ
08.01.2018 19:34 Mardin Nethaber

 

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) ile Mardin İl Sağlık Müdürlüğü paydaşlığında, ebelere yönelik, “Güncel yaklaşımlarla doğuma bakış eğitimi” düzenlendi.

Özel bir otelde gerçekleşen programa Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz,  Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Reşit Yıldız, sağlık personeli, uzman eğitimciler ve çok sayıda ebe katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz,  Mardin’de bebek ölüm oranlarında büyük oranda düşüş olduğunu söyledi.

Mardin’de ebelere yönelik düzenlenen eğitim programında konuşan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, kentte bebek ölüm oranının binde 92’den, binde 9,7’ye düştüğünü belirtti. 

Mardin’de sağlık alanında büyük bir gelişme yaşandığını kaydeden Yavuz, “Bu eğitimin Mardin’de görev yapan ebe arkadaşlarımıza büyük jkatkı sağlayacağına inanıyorum.  Eğitim programını bu gün başlatmış bulunuyoruz. Bu yıl Artuklu Üniversitesi ile birbirinden değerli programlar düzenleyeceğiz. Bu anlamda bize destek sunan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’ya ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi. 

Mardin’de bebek ölüm oranları gün geçtikçe azaldığına vurgu yapan Yavuz, “1992 yılında burada bebek ölüm hızı binde 92 oranındaydı. Bu bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin bir tanesidir. Şuanda binde 9,7 gibi orana düşmüş durumda. Bu oranı düşürmek için koruyucu hekimlik faaliyetlerini anlatan aile hekimlerimiz, aile sağlığı elemanlarımız ve ilde de Halk Sağlığı Başkanlığımızın çalışmaları devam etmektedir. Anne ölüm oranlarında Mardin’de 2015 ile 2017 yılları arasında ne yazık ki her sene 4 annemizi kaybettik. Ben doğum eylemini anlatmayacağım ama bakanlığımızın bir hedefi olan normal doğumla ilgili gebe okullarını hastanelerimizde aktif hale getireceğiz. Bizim ilde sezaryen oranımız Türkiye’nin çok altında. Mardin ilk 6 ay ve iki yıl anne sütünü gebelere öneren bebek dostu altın il olduğunu” ifade etti.

Yavuz, “Kurumumuza bağlı sağlık tesisleri bünyesinde, doğum hizmetlerinin güçlendirilmesi gerekiyor. Anne adaylarının doğum eylemini sağlıklı ve güvenli şartlarda gerçekleştirmeleridir. Ebelerin doğumlarda daha etkin rol almaları ve normal doğumun yaygınlaştırılması amacıyla standart eğitim içerikleri ile öncelikle doğum salonunda çalışan ebeler olmak üzere tüm ebelerin eğitim almasına yönelik faaliyetler yürütülmektedir.  Sağlık gelişmişlik ölçütlerinin en önemlisi anne ve bebek ölüm oranlarıdır” şeklinde konuştu.

Programda konuşan MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ise, ebelik mesleği İnsanlık tarihi kadar eski bir meslek olduğunu belirterek, bu meslek hiçbir zaman kesintiye uğramadan, bugüne kadar her annenin elinden geçtiği kişi sizin meslektaşlarınız ve sizlersiniz dedi.

Konuşmasının devamında Hipokrat yeminine de denen Ağırakça, “Hipokrat yeminin asıl ismi eski Grekçe’de Hipokratos’tur. Hipokrat yemini değildir. Kan dolaşımı ve optik konuları da Müslüman bilim adamlarının buluşlarıdır. ilk dönem tabiplerinin eserlerine baktığımızda,  bize ilkel kalmış bilgileri aktardığını görüyoruz. Bağdat’ta İslam medeniyetinin ortaya çıkması ve Müslüman tabiplerin buluşları ile birlikte gerek Hipokratos, gerek Dioskorides ve Galen bilgilerinin eskidiğini görmüş oluyoruz. Avrupa’ya yüzümüzü çevirdiğimiz için genellikle batının okuttuğu deontoloji derslerini okuyoruz. Kan dolaşımını İbn-i Nefis’in bulduğunu bildiğimiz halde bize bugün üniversitelerde ve deontoloji derslerinde William Harvey ya da Colombo’nun bulduğundan bahsederler. Halbu ki öyle değil. Aynı şekilde ilk optik olayının Kopening tarafından ileri sürüldüğü iddia ediliyor da. Bunu da İbn-i Heysem kitaplarında çok rahat görmekteyiz. İlk defa karanlık oda tabirini kullanan Kopening değildir. İbn-i Heysem’dir” dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) ile Mardin İl Sağlık Müdürlüğü paydaşlığında, ebelere yönelik, “Güncel yaklaşımlarla doğuma bakış eğitimi” programı 2 Şubat’ta kadar süreceği ifade edildi. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com