www.mardinnethaber.com
TKDK'dan 252 milyon euroluk hibe çağrısı
02.01.2018 13:05 Mardin Nethaber

 

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mardin İl Koordinatörlüğü rafından yürütülen IPARD-2 Programı 2014-2020 dönem 3. çağrı ilanı kapsamında yatırım yapmak isteyen yatırımcılara ve işletmelere çağrıda bulundu.

Program kapsamında gazetemizi ziyaret ederek, gazetemizin imtiyaz sahibi Veysi Erkar 'a konuyla ilgili bilgiler veren TKDK Mardin İl Koordinatörü Erdal Çelik, Bu desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluştuğunu belirterek, kamu katkı programı kapsamında gerçekleşecek olan yatırımlar, geri ödemesiz olarak girişimcilerimize kullandırılacağını söyledi.

Ülkemiz genelinde 42 ilde hibe olarak verilecek olan 87 milyon 200 bin Avro olduğunu söyleyen İl Koordinatörü Çelik, “Bu çağrıda destekleyeceğimiz yerel ürün işletmeleri kapsamında Mardin'in has ürünlerden olan bıtım sabunu, badem şekeri, Midyat kavunu, zınnar pekmezi, zeytin salamura, zeytinyağı, kuru meyve sebze imalatı, turşu, konserve, bakliyat işleme ve paketleme tesisleri, mısır kurutma, bitki çayları ve aromatik kahveler, el sanatları, yeme içme tesisleri, konaklama tesisleri, tıbb, aromatik ve süs bitkileri, fide ve fidan yetiştiriciliği, kovan ve arıcılık ekipmanları alımı, bal işleme tesisleri, alabalık ve sazan ürünleri yetiştiriciliği, makine parklarına ve yenilenebilir enerji yatırımlarına vs. hibe desteği verilebileceğini belirtti.

12 Şubat 2018 Pazartesi günü saat 09:00'dan itibaren online sistem üzerinden gerçekleştirilecek başvurular 12 Mart 2018 Pazartesi günü saat 21:00'de sona ereceğini belirterek, girişimcilerin hazırlayacağı dosyaları Mardin İl Koordinatörlüğüne 15 Mart 2018 Perşembe günü saat 18:00'e kadar son teslim etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

BAŞVURU TARİHLERİNİ KAÇIRMAYIN

Açıklamasının devamında Çelik, Tarımsal İşletmeler için verilecek olan 164 milyon 706 bin avro olduğunu anlatan çelik, süt hayvancılığı, besicilik, kanatlı et yetiştiriciliği kapsamında et ve yumurta tavukçuluğunun modernizasyonu, kaz ve hindi çiftliklerinin destek kapsamında olduğunu belirterek, bu yatırımlara da verilecek desteklerin yüzde 40 ile 70 arasında değiştiğini, bu sektörler-den faydalanmak isteyen girişimciler ise 01 Mart 2018 Perşembe günü saat 09:00'dan itibaren online sistem üzerinden gerçekleştirilecek başvurular da 02 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 21:00'da sona ereceğini, proje sunacak olan yatırımcılar projelerini 05 Nisan 2018 Perşembe günü saat 18:00'a kadar kurumumuza teslim etmeleri gerektiğini söyledi.

IPARD-I PROGRAMI KAPSAMINDA 160 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPILDI

IPARD-I Programı kapsamında 2013-16 yılları arasında 163 proje sahibine 68 milyon lira üzerinde hibe desteği verdiklerini hatırlatan Çelik, “IPARD-2 programında da ise yatırımcılarımıza vereceğimiz desteklerin hız kesmeden devam edecektir. Bu çağrının diğerlerinden farkı, yelpazenin daha geniş olduğudur. ilimizin proje potansiyeli yüksek olan hayvancılık, kırsal turizm, yenilenebilir enerji gibi başlıklar altında topladık. Bir taraftan tarımı ve hayvancılığı desteklerken diğer taraftan da kırsal alanda tarım dışı sektörleri de desteklediklerini söyledi.

Çelik, Kurumumuz bu yatırımları sadece kırsalda yapılırsa destekliyor. Nüfusu 20 binin altında olan yerlere bu desteği verebiliyoruz. Destek vereceğimiz girişimcilerden isteğimiz tarla ya da işletmeler yatırımcının adına 5-10 yıllığına kiralanmış olması gerekiyor. Destek verdiğimiz girişimcimizi beş yıl boyunca takipçisi oluyoruz. O işletmenin mutlaka aktif olması lazım. Aksi takdirde sözleşmesini feshedip, desteğimizi iptal ediyoruz. Dördüncü yılında desteğimizi iptal ettiğimiz girişimcilerimiz var. Kesinlikle bu konuda taviz vermiyoruz. Beş yıldan sonra onu serbest bırakı-yoruz. O girişimcimiz ister devam eder, ister iş yerini kapatır” açıklamasında bulundu.

Son olarak yatı-rımcılara çağrıda bulunan Çelik, “Vatandaşlarımıza her zaman kapımız açıktır. Vatandaşlarımızı İl Koordinatörlüğümüze bekliyoruz. Buyursunlar gelsinler, bizde kendilerine yol gösterelim, yardımcı olalım. Hangi alanlarda yatırım yapmak istediklerini tartışalım ve hibe desteği sağlayalım. Başvurular hakkında detaylı bilgilere sahip olmak isteyen yatırımcılarımız Başvuru Çağrı Rehberine veya Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) ulaşa-bilirler” dedi.

 

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com