www.mardinnethaber.com
Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması programı düzenlendi
29.12.2017 17:37 Mardin Nethaber

 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması (HAP) Uygulayıcı Eğitim programı düzenlendi.

 

Mardin Devlet Hastanesi toplantı salonunda düzenlenen eğitim programına Mardin İl Sağlık Müdür Uzm. Dr. Saffet Yavuz’un yanı sıra Diyarbakır ve Batman İl Sağlık Müdürlüğünden eğitmenler katıldı.

Yavuz, “Ülke genelindeki tüm hastanelerin, afetlere ilişkin önlem almalarını, yurtiçinde meydana gelen afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmalarını ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmaları gerektiğine” vurgu yaptı.

Program da konuşan Mardin İl Sağlık Müdür Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması Uygulayıcı Eğitiminin önemine değinerek, Kamu ve Özel hastanelerinden eğitime katılan 23 kursiyerin çok önemli ve gerekli bilgilere sahip olduklarını söyledi. 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren UMKE Birimi tarafından düzenlenen Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması (HAP) Uygulayıcı Eğitim programında Mardin ilinde faaliyet gösteren Kamu ve Özel hastanelerinden 23 kursiyere eğitim verildi.

27-29 Aralık tarihleri arasında verilen eğitimde kursiyerlere Afet ve Acil Durum Temel Kavramları, Türkiye Afet Yönetimi ve Sağlık Hizmetleri, Hastane Afet ve Acil Durum Planı İşleyişi, Mevcut Durum Analizi, Hastane Afet ve Acil Durum Müdahale Yöntemleri, Hastane Olay Yönetim Araçları, Kitlesel Yaralanmalı Olaylarda Müdahale Aşamaları, Olay Bildirimi ve Acil Müdahale Planının Aktivasyonu, Tıbbi Kapasite ve Lojistik Malzemelerin Yönetimi, Acil Müdahale Planının Aktivasyonunda Bilgi Yönetimi, Güvenlik ve Emniyet, Psiko-sosyal Destek Faaliyetleri konularda bilgi verilerek, masa başı tatbikatı uygulaması ile eğitim son buldu.

Programın sonunda katılımcılara eğitim sertifikası verildi.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com