www.mardinnethaber.com
Yavuz; “By-pass ünitesi için hazırlıklara başladık”
29.12.2017 13:14 Mardin Nethaber

 

Mardin Sağlık İl Müdürü Saffet Yavuz; ilimizin en önemli ihtiyacı olan By-pass Ünitesini kurmak için hazırlıklara başladıklarını söyledi.

Mardin İli Yoğun Bakımlar Koordinatörü Uz. Dr. İbrahim Demir'in de hazır bulunduğu ziyarette Gazetemizin imtiyaz sahibi Veysi Erkar'ın sorularını cevaplandıran Yavuz, “Sağlık çalışanları ve yöneticileri olarak, günde 120-150 hastaya bakılan bir hastane ve poliklinik istemiyoruz. Bu durumda burada hasta olmak da, hekim olmak da kolay değildir” dedi.

Sağlık alanında daha iyi noktaya gelebilirdik diyen yavuz, “Tıbbi cihaz eksikliğinden dolayı il dışına gönderdiğimiz hastamız yok. Hastanelerimizde kalp damar cerrahımız var. Ama biz By-Pass ameliyatı yapamıyoruz. Çünkü By-Pass ameliyatı yapacak ünitemiz yok. Öncelikle bunun alt yapısını kurmamız lazım. İlimizde görev yapan kalp damar cerrahlarımız buna istekli ve hazır. Bir iki eğitim ve cihaz desteğiyle inşallah bunu en kısa sürede kurmaya çalışacağız. İl dışına yaptığımız sevklerin çoğunluğu kalp damar sorunu olan hastalarımızdır. By-pass Ünitesini bitir-diğimiz zaman, il dışına yaptığımız sevklerde büyük oranda azalma olacaktır”ifadelerini kullandı.
İlçelerde de sağlık alanında yaşanan gelişmeleri anlatan Yavuz, “Derik ilçemizde Tomografi cihazı için daha önce giriş-imler yapılmıştı, ilçemize bu cihazı kazandırmak için çalışmalarımızı hızlandıracağız. Ayrıca İlçemiz de yatırım programına alınmış 100 yataklı hasta-nenin yapımı için çalışma-ları hızlandıracağız. Bunun dışında Midyat ilçemizde Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi sözü verilmiş onun da takipçisi olacağız. Kızıltepe ilçemizde de çocuk ve yeni doğan ünitelerinde ki yatak sayısını artıracaklarını” söyledi.

Randevu sistemini iyi anlatmalıyız

Hastanelerde ki yoğunluğa da dikkat çeken Yavuz, “Hastanelerimizde ki kuyrukları yok etmek için randevu sistemini vatandaşlarımıza mutlaka anlatacağız. Diğer illerimizde ki hastanelere baktığınız zaman hastalar internetten veya telefonla randevu alıp muayene olmaya gidiyor. İlimizde ise vatandaşlarımız hala hastanelerimizde fiş keserek muayene oluyor. Bu konuda bizde diğer illerimizde olduğu gibi randevu sistemini ocak ayından itibaren peyder pey uygulayarak, vatandaşlarımızı bu sisteme alıştıracağız. Bununla ilgili geniş kapsamlı bir çalışma başlatacağız. Randevusuz sistemle ne kadar poliklinik açarsanız açın bunun önüne geçemezsiniz. Doğum sayısı, Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu bir ilde yaşıyoruz. Bunları da görmek lazım” şeklinde konuştu.

Yan dallarda çok güçlü olduklarını anlatan Yavuz, “Çocuk kardiyoloji, nöroloji, endokrin ve gastroloji uzmanlarımız var. Erişkinlerde ise yine hematolog, onkolog, endoklonok nefrolog, gaztoenterolog uzmanlarımız var. Bu uzmanlarımız dâhiliye ihtisasını yapmış ve kendi alanlarında gerçekten uzman olan doktorlarımız-dır. Bunların dışında çocuk alerji ve nefroloji doktorlarımız eksik kalıyor. Erişkinlerde ise hiçbir uzman eksiğimizin olmadığını” belirtti.

Hizmet kalitesini artırıyoruz.

Açıklamasının devamında Yavuz, “Yoğun bakım ünitemiz iyi. Her geçen gün burada ki yatak sayısını artırıyoruz. Bu gün baktığınız zaman Acil Servislere giden hastalarımızı uzman doktorlarımız karşılıyor. Yatırımların ilimizde bir an önce hayata geçmesi için büyük efor harcıyoruz. Bu konuda bakanlığımızdan almış olduğumuz sözler vardır. Bunları hayata geçirebil-mek için var gücümüzle çalışacağız. Ama bunlar-dan en önemlisi bizlerin vatandaşlarımıza sağlık okuryazarlığı öğretmemiz gerekiyor. Ne zaman acile gitmemiz gerektiğini, Aile hekimliğinin görevleri neler olduğunu vatandaşımız bunları iyi bilmesi gerekiyor. Aile hekimlerinin kronik ve bulaşıcı hastalığı olan hastaları yakından izlemesi gerektiğinin” altını çizdi.

Yavuz, “Göç alan bir şehir olduk ve bu göçler neticesinde cinsel yollarla bulaşan hastalı-lar arttı. Bununla birlikte ilimizde madde bağımlılığı aynı şekilde artmış durumda. Bunları da göz ardı etmememiz gerekiyor. Bunların bizler için çok önemli olduğuna” vurgu yaptı.
Konuşmasının sonunda Yavuz, “Hastanelerimiz de fiziki eksikliklerimiz var mı var. Ama bunun yanında tabi ki güzel şeylerde oluyor. Aşılama oranı artmış durumda. Bu aşılamalarla beraber anne ve bebek ölümlerinde ciddi manada azalmalar oldu. Bulaşıcı hastalıklar azaldı. İçme suyumuz denetleniyor. Sıtma ve kuduz hasatlığı unutulmuş durumda. Her şeyden en önemlisi vatandaşımızın sağlık alanında eğitilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu konuda da ciddi çalışma-lar yapmamız gerekiyor”dedi. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com