www.mardinnethaber.com
GENÇ MÜSİAD’TAN ‘İSLAM’DA TİCARET’ PROGRAMI
25.12.2017 18:23 Mardin Nethaber

 

 

Genç MÜSİAD Mardin Şubesi tarafından düzenlenen ‘İslam’da Ticaret’ konulu programa İlahiyatçı ve İş adamı Mustafa Koruyucu konuşmacı olarak katıldı.

MÜSİAD meclis salonunda gerçekleşen programa İlahiyatçı ve İş adamı Mustafa Koruyucu, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Nurettin Kasap, Genç MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Ömer Aydoğan ve Genç MÜSİAD yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Genç MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Ömer Aydoğan, düzenlemiş olduğumuz ‘İslam’da Ticaret’ konulu programımıza bizi kırmayıp icabet eden İlahiyatçı ve İş adamı Mustafa Koruyucu’ya teşekkür ediyorum dedi.

Kısa bir tanışma faslının ardından konuşan İlahiyatçı ve İş Adamı Mustafa Koruyucu, teknoloji ve teknik gelişmeler hayatın değişkenleri iken, İslam dünyası 200 yıl önce bu gibi yeniliklere kapılarını kapattığını ve tembellik uykusuna daldığını söyledi.

Günlük yaşantımızda Allah’ı belirli bir yere hapsettiğimizi ifade eden Koruyucu,  Allah’ın meşru ve serbest kıldığı alanları bizler serbest olmayan sınırlarla kapatır hale getirerek daraldık. Bizler Müslüman’ız. Hiç birimiz diğerimizden farkımız ya da üstünlüğümüz yoktur. Tek üstünlük takvayladır. İslami bilmek hepimizin boynumuzun borcudur. Nasıl namaz, oruç bizler için farz ise, aynı şekilde insanın ekmek yediği sektörle ilgili olan helal ve haramları iyi bilmesi farz-ı ayindir. Kuranı kerimde ticaret diye baktığımız zaman karşılıklı her kesin razı olacağı bir alış veriş şekli vardır” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Koruyucu, İslam dünyası her alanda travmalar yaşadığını belirterek, Müslümanların son 200 yıl içerisinde hiçbir alanda kayda değer bir gelişme elde etmediğini, her şeye evet diyen bir adamın hiçbir kıymeti harbiyesi olmadığına dikkat çekti.

ABD’nin dünyada bir tek Osmanlı devletine vergi ödediğini anlatan Koruyucu, bunun sebebi o dönemlerde ticaret İslami kurallar çerçevesinde yapılıyordu. Amir,  âlim ve tüccarın yeri belliydi. Fatih Sultan Mehmet bile mahkemelere müdahil olmuyordu. İslam’da vicdanlı fertler yetiştirmek demek, adil ve merhametli şahsiyetler yetiştirmek demektir. Bu batıda böyle değildir. Batıda merhamet yoktur. Orada biyolojik bir hayat vardır. Buda üreme, barınma ve beslenmeden ibarettir. Nüfusu 300 milyon olan ABD’nin, bunun 50 milyonu sokaklarda yaşadığını söyledi.

Programın sonunda Genç MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Ömer Aydoğan tarafından İlahiyatçı ve İş adamı Mustafa Koruyucu’ya plaket takdim edildi.

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EKONOMİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com