www.mardinnethaber.com
Mardin'e 660 milyon Tl’lik 2 dev proje
21.12.2017 19:43 Mardin Nethaber

 

Mardin’de Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan 660 milyon TL’lik “Mardin Depolama Cazibe Sulama” ile “Mardin Su Depolama ve Cazibe Sulama Ana Kanalı” iki dev projenin temel atma töreni gerçekleştirildi.

 

Vali/Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Yaman, yaptığı açılış konuşmasında, daha yaşanılabilir bir Mardin için çalıştıklarını aktardı.
Yaman, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizin ekonomik sosyal ve insan hakları konusunda çok hızlı bir gelişme sürecine girmesi dünya standartlarına ulaşması güven ortamıyla gelişmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın teveccühleriyle hem vali ve hem büyükşehir belediye başkan vekili olarak görevlendirildikten sonra Mardin'in daha yaşanabilir ve yeşil olması için çalışıyoruz. Bu konuda MARSKİ aktif çalışıyor. Dargeçit Ömerli ve yeşilli ishale hatları için DSİ tarafından bizlere milyon lira desek sağlandı.”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de devasa projelerin temel atma törenlerinin artık sıradan hale geldiğini söyledi.
Mardin'de dağı ve taşı fidanlarla buluşturduklarını ifade eden Bakan Eroğlu, “Burada dağ ve taş fidanlarla buluşturuluyor. Valimiz bu konuda durmaksızın çalışıyor. İnanıyoruz ki gelecekte daha başarılı olacağız. Biz fidan dikiminde başarılar elde ettik 4 milyar fidanımızı da Edirne'de diktik. Mardin de de fidan dikimlerimizi devam edecek” dedi.
Mardin'in su sıkıntısını bitiriyoruz
Mardin'de su sıkıntısını bitireceklerini açıklayan Eroğlu, “Biz İstanbul'un su sıkıntıların bitirdiğimiz de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ülkemizin su sorununu bitirmek için kolları sıvadık. Bu konuda bizlere Kızıltepe ile ilgili su sorunları geliyordu. Bu konuda kolları sıvadık ve tebdili kıyafetle Midyat'ı gezdik ve Beyaz Su'yu Mardin'e kazandırdık. Suyumuzu Mardin merkez ve Kızıltepe'ye getirdik. Hatta suyu Kızıltepe deposuna kadar götüremediği için depoya bile biz götürdük. Yetinmedik Yeşilli ve Kabala gibi yerlerin su sorununu da bitirdik” diye konuştu.
Mardin'de içme suyunda yüzde 95 başarı
Eroğlu, “Mardin GAP bölgesi içinde yer alıyor. Sayın Başbakanımız GAP'ı çok yavaş gittiğini bizlere beyan edince GAP eylem planını hazırladık. Ödenekler arttı ve bizler de yıldırım hızıyla tesisleri yaptık. Baraj ve göletlerin yüzde 75'i bitti. İçme suyu konusunda yüzde 95 başarıya ulaştık. Sulama ve dere ıslahlarında muazzam işler yaptık. GAP bölgesinde Orman Bölge Müdürlüğü'nü kurduk. Orman köylerimizi destekler sağladık” diye belirti.
GAP Projesi dünyayı doyuracak
660 milyon liralık iki projenin temel atma töreni için toplandıklarını belirten Eroğlu, temeli atılan projeler hakkında şunları aktardı: “Mardin'de su çok önemli. Çünkü Mardin'de su olduğu zaman yılda 3 kez mahsul alınabiliyor. Bunun için Atatürk Barajı'ndan suni nehir yapmamız gerekiyordu. Bu konuda Türkiye'nin en uzun suni nehri 221 km ile yaptık. 135 Milyon metreküp su ihtiyacını karşılayacak çalışma yapıyoruz. Bu çalışma ikinci etapta daha da ilerleyecek. Bu çalışmalarla burada muhteşem bir sulama yapacağız. 2018 yılı sonunda 160 bin dekar daha sonra 400 bin dekarda çiftçi kardeşlerimiz her yıl 400 milyon lira gelir elde edecek. Dünyada yakın gelecekte gıda arzı ve gıda sorunu olacak. GAP ile tüm dünyaya gıda arz eden bir bölge olacağız. İkinci GAP eylem planı açıklandığında 2019 yılı sonuna kadar eylem planı hazırladık. GAP'ta hedefimiz 2019 yılı sonuna kadar tüm hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. İşte bizde burada GAP'ın son adımlarından birisi olan 2 dev tesisin adımlarını atıyoruz. 2003 yılında burada hiçbir yatırım yoktu. O zamanın parasıyla 1 milyon ödenek konulmuş bir yerdi Mardin. Mardin bizim medeniyet şehrimiz ve biz burası için ne gerekiyorsa yapıyoruz.”
Mardin'in yolları “Afyon Kaymağı” gibi
Mardin'i marka şehir olarak geleceğe hazırlayacaklarını sözlerine ekleyen Bakan Eroğlu, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “20 milyar lira Mardin'e yatırım yapılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Mardin'in yolları bile Afyon Kaymağı gibi olmuş. Burada muhteşem güzellikler var. Biz bu güzelliklere sahip çıkıyoruz. Tıpkı GAP şelalesinde olduğu gibi. İnsanların ölmeden görmesi gereken yer Mardin'dir. Biz burada tabiat mastır planını da hazırladık. Burayı tabiat, sağlık ve dini turizmin merkezi yapacağız. Buraya huzur geldi. Tüm güvenlik güçlerimizden Allah razı olsun. Bu huzurla Mardin'i marka şehir olarak geleceğe hazırlayacağız.”
Konuşmalarından ardından kurada ismi çıkan çiftçilere, tarım ve hayvancılığı alanında başvurdukları hibe ve destekler verildi.
(A.Kadir Admış)

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EKONOMİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com