www.mardinnethaber.com
Eğitimciye Şiddete Dur De!
19.12.2017 12:04 Mardin Nethaber

 


İzmir’in Ödemiş ilçesi Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürülmesi Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasıyla kınandı.

Eğitimcileri hedef alan ve hazin sonuçlara yol açan şiddet sarmalı tüm ülkede olduğu gibi Mardin’de de Öğretmenler "Eğitimciye Şiddete Dur De" dövizleri açarak şiddet tepkiyle kınanarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın politikaları eleştirildi.
Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi'nde yapılan basın açıklamasında
Basın açıklaması okuyan Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, eğitimcileri hedef alan ve hazin sonuçlara yol açan şiddet sarmalının her bakımdan üzücü olduğu kadar, düşündürücü de olduğunu anımsattı.
Değer, "Okul müdürü arkadaşımızı katledenler, sadece bir öğretmeni öldürmekle kalmadılar, aynı zamanda kendi gele-ceklerine, bizim geleceği-mize, bilime ve ülkenin geleceğine de kurşun sıktılar." diye konuştu.
“MEB'in yanlış politikaları sonucunda öğretmenler itibarsızlaştırıldı"
MEB'in politikasını eleştiren Değer, şunları söyledi: "Eğitim çalışanla-rına sahip çıkmayan ve her yaptığı faaliyetle öğretmeni huzursuz eden Bakanlık, uygulamalarıyla hem eğitimin hem de eği-tim çalışanlarının itibarını yerle yeksan etmiştir. Son dönemlerde, mülakatla öğretmen alımı, öğretmen-lere getirilen ve eğitimin tüm günahının tek sorum-lusu olarak öğretmeni gören performans sistemi, adeta bardağı taşıran son damla olmuştur. Önüne gelenin öğretmeni ve ida-recileri sorgulama hakkını kendinde görüp, bazen sözle, bazen de İzmir'de olduğu gibi silahla hesap sormaya gittiği süreci yaşıyoruz. Bu menfur olay eğitimciye şiddetin geldiği son noktayı göstermektedir. MEB'in yanlış politikaları sonucunda öğretmen, adeta itibarsızlaştırıldı. Bakanlığın yaptığı yeni uygulamalarla, öğretmenler toplumun önüne atılmış, itibarsızlaştırılmış ve can güvenliği kalmamıştır."
Sağlık çalışanlarına sahip çıkan Sağlık Bakanlığını tebrik eden Değer, "Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmalarını kabul edilemez şiarıyla yola çıkıp gerekli yasal düzenlemeleri yapan, 'Benim çalışanıma el kaldıran, bana kaldırmıştır' anlayışıyla hareket eden ve bu kişilerin en ağır cezaları alması için çalışan Sağlık Bakanlığını tebrik ediyor ve diyoruz ki; sahipsiz olan öğretmenlere de siz sahip çıkın." dedi.
"MEB çalışanları için 'Tebeşir Kod' uygulansın”
Değer, "Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere, İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığını öğretmenlere şiddetin önlenmesi noktasında gereken tüm tedbirleri almak için göreve davet ediyoruz. Sağlık Bakanlığı çalışanlarını korumak için çıkarılan 'Çalışan Hakları ve Güvenliği' uygulaması olan 'Beyaz Kod'un Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları için de 'Tebeşir Kod' olarak uygulanmasını istiyoruz." diye konuştu.
"Her türlü şiddete karşıyız”
Her türlü şiddete karşı olduklarını vurgulayan Değer, öğrencilerinin saldırısıyla hayatını kaybeden Ayhan Kökmen'e Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm eğitim camiasına sabır, ağır yaralı olarak hastanede tedavi altına alınan Müdür Başyardımcısı Yücel Düzci'ye de Allah'tan acil şifalar diledi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com