www.mardinnethaber.com
Merkepler için program düzenlendi
15.12.2017 12:30 Mardin Nethaber

Merkez Artuklu belediyesi, geleneksel hale getirdikleri çöp taşıma merkepleri için emeklilik programı düzenlendi.

3 merkebin emekliye ayrıldığı programda konuşan Temizlik İşleri Müdürü Abdulkadir Toparlı, Mardin’in Artuklu İlçesinin yapısı ve mimarisi sebebiyle dik yokuşlardan ve dar sokaklardan oluşması, çöp toplama araçlarının bu sokaklara girememesine neden oluyor. Bu nedenle dar sokaklardaki çöpler Artuklu Belediyesine ait kadrolu merkepler vasıtasıyla toplandığını söyledi.

Belediyeye ait kadrolu 40 merkep, sabahın erken saatlerinde Artuklu’nun dar sokaklarındaki çöpleri toplamak üzere mahallelere dolaştığını belirten Toparlı, "Uygulama hakkında bilgi veren Artuklu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Kadri Toparlı“ Hayvan haklarını ihlal etmeden en iyi koşullarda muamele edilen merkeplerimiz, Artuklu’nun dar, dik ama bir o kadar eşsiz sokaklarının temizliğini sağlamamız için bizlere yıllardır yardımcı oluyor. Onları Belediyemizin emektarları olarak görüyoruz. Emektar merkeplerimizden hizmet süresi dolanlar için bugün hizmetlerinin karşılığı olarak onlara biraz da espirili bir emeklilik töreni hazırladık. Emeklilik ikramiyesi olarak onlara en sevdikleri meyvelerden oluşan bir servis hazırladık.” dedi.

Emekliye ayrılan merkeplerin sahipsiz bırakılmayarak Belediye bünyesindeki hayvan barınağında koruma altına alınacağını vurgulayan Toparlı; “Onların bakımına temizliğine ve beslenmelerine eskiden olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz. Emekliye ayrılan 3 merkebimizin yerine sahipsiz bakıma muhtaç merkeplerden 3 tanesini belediyemizin kadrosuna alacağız. Belediye olarak vatandaşlarımızın temizlik hizmetlerini en iyi koşullarda sağlamaya merkeplerimizin yardımıyla sürdüreceğiz.” Şeklinde konuştu.

Mardin’e has bir kültür haline gelen bu uygulama zaman içerisinde turizm niteliği kazandı. Kente gelen yerli ve yabancı turistler tarafından rağbet gören merkepler “tavla” adı verilen ahırlarda kalıyor. Yemleri, suları, bakımları ve temizlikleri ihmal edilmeyen merkeplere çöp toplama çalışmaları sona erdikten sonra erdikten sonra müzik dinletilerek motivasyon sağlanıyor.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Önemli Linkler
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com