www.mardinnethaber.com
Doğalgaz, Kömürcüleri Tedirgin ediyor
02.12.2017 18:30 Mardin Nethaber

 

Mardin’e doğalgazın gelmesiyle birlikte odun ve kömür sektörünü olumsuz yönde etkiledi.

Kış mevsimine girdiğimiz bu günlerde Mardin’in belirli yerlerinde doğalgazın kullanılacağı belirtilirken. Bununla birlikte kömür ve odun satışlarında düşüşler yaşanacağı ifade edildi.

Merkez Artuklu ilçesinde kömür ve odun satışı yapan Mehmet İhsan Olcar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada doğalgazın özellikle Ocak ve Şubat aylarında Mardin halkını ısıtmayacağını söyledi.

1987 yılından beri Mardin’de kömür ve odun satışı sektöründe olduğunu belirten Olcar, “Her zaman katı yakıt sıvı yakıttan daha iyidir. Mardin’de doğalgaz, daha önce kullanılan odun ve kömür gibi ısıtmayacak. Tabi ki bunları konuşurken belki bazı çevreler kömür ve odun satışı yaptığım için kendini müdafaa ediyor diyebilirler. Kış mevsiminde halkımız bunu görecek ve benim ne kadar haklı olduğumu anlatacaktır” dedi.

Mardin’in kış mevsimi özellikle Ocak-Şubat aylarında sert geçtiği söyleyen Olcar, Mardin halkı doğalgazla ısınamayacak ve özellikle bu aylarda sıkıntılar yaşanacağına inanıyorum. Ayrıca Mardin’de ki daireler metre kare olarak büyüktür. Burada 250-300 metre karelik daireyi doğalgazla ısıtmak mümkün değildir. Böyle bir metre kareye sahip olan bir daireyi doğalgazla ısıtmaya kalkışırsanız gelecek olan faturayı siz düşünün. Doğalgaz, Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerimiz için uygundur. Çünkü burası ovadır. Eski Mardin’e göre hava sıcaklığı birkaç derece fark ediyor” ifadelerini kullandı.

Olcar, “Batı bölgelerde bulunan illerin daireleri 80 ile 100 metre kare arasında değişiyor. Buna oranın iklimini de eklendiğinizde arada bayağı fark oluşuyor. Belirli süreden sonra Mardin’de doğalgazdan katı yakacağa dönüş olacağına inanıyorum. Bunun başka illerde emsali vardır. Mesela; Yurdumuzun farklı bölgelerinde bulunan illerimiz olan Erzurum’da, Konya’da, Gaziantep’te ve Diyarbakır’da doğalgazdan kömüre dönen illerimiz vardır. Bu illerin bazı bölgeleri Mardin gibi kışları sert geçtiği için doğalgazla ısınamıyor. Bu yüzden Mardin’de de böyle bir dönüş olabilir” şeklinde konuştu.

Bu yıl ki odun ve kömür satışlarına da değinen Olcar, “Mardin’e doğalgazın gelmesiyle birlikte odun ve kömür satışlarımızda geçen yıla oranla bu gün itibariyle yüzde yirmi oranında bir azalma oldu. Tabi ki eski Mardin’i göz önünde bulundurduğumuzda orada şimdilik doğalgaz olmayacağı için satışlarımızda ki düşler yüzde ellilere kadar düşmeyeceğine inanıyorum. Birkaç yıl daha satışlarda ciddi bir düşüş yaşanmayacaktır” dedi.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com