www.mardinnethaber.com
İYC'de Mevlid kandili düzenlendi
01.12.2017 16:51 Mardin Nethaber

 

Mevlid-i Nebi etkinlikleri kapsamında İlim Yayma Cemiyeti Mardin Şube Başkanlığı tarafından Mevlid Kandili programı düzenlendi.

Selahaddin-î Eyyubi Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen konuşmacı olarak katıldı.

Programın açılışında Sultan Abdulhamid Han İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden Furkan Arıkan tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, söz alan Müftü Burhan İşliyen, Peygamber efendimizin (s.a.v) sünneti; başımızda ki sarıktan, yüzümüzdeki sakaldan, giydiğimiz bol elbiselerden ve namazlardan önce kullandığımız misvaktan ibaret olmadığını söyledi.  

Sunumunu Kamuran Abuka’nın yaptığı programda konuşan İşliyen, Peygamber efendimizin sünneti bir hayat tarzı olduğunu belirterek “Peygamberimizin sünneti çocuklara olan davranışıdır. Peygamber efendimizin (s.a.v) ve Kur’an-ı Kerim de zikredilen Yakup, İbrahim ve Nuh (a.s) çocuklarına hitap ederken aynı dili kullanarak (Ya buneyye) Yavrucuğum, tatlım, canım, ciğer parem manasına gelen yumuşak sözler kullanmışlardır. Peygamber efendimiz oturuyorsa, kızı Hz. Fatıma yanına gelince ayağa kalkar birkaç adım yanına yaklaşır ve onu alır elbisesinin sakan kısmını altına sererek yanına oturturdu. Çocuklarını adam gibi görmeyip, eve girince çıkınca bile varlığını hissetmeyen babalar, sünnetten bahsedemezler. Bu sünneti yaşatmak için bizimde çocuklarımıza karşı aynı şekilde davranmamız ve hitap etmemiz gerektiğine” vurgu yaptı.

Hayatımızda Peygamber efendimize daha çok alan açmamız gerektiğine dikkat çeken İşliyen, “Müslümanın hayat tarzı sünnettir ve sünnete uygun olmalıdır. Peygamber efendimizin hayat tarzı, hayat tarzımız olmalı. Eğer bir gün Hz. Peygamber efendimiz birkaç günlüğünü bize misafir olsa, yaşantımızda ne gibi değişiklikler olurdu. Evimizin her odasını, işyerimizi, arkadaşlarımızı, nerede yatıp, nelerle uğraştığımızı ona gurur ile gösterebilir miydik? Günde ortalama dört saat televizyon izlediğimiz gibi onu da televizyon karşısında maç izlemeye davet edebilir miydik? O'na layık bir ümmet olduğumuzu kendisine gurur ile söyleyebilir miydik? Bunları düşündükçe belki o zaman sünnetin neresinde olduğumuzu anlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Günümüzde Müslümanların evinde birçok sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken İşliyen, Evlerimizde boşanmalar, kavgalar, gürültüler, ayrılıklar var. Bu da evlerimizde Peygamber efendimizin sünnetini yaşatmadığımızdandır. Peygamber efendimizin (s.a.v) sünneti akrabalıktır, evlatlıktır, dostluktur, fedakârlıktır. Müslüman komşusu ile arasını düzeltmedikçe, alnını secdeden kaldırmasa bile Peygamber efendimizin sünnetine uygun bir hayat tarzı yaşadığı iddiasında bulunamaz. Eşiniz sizden, siz ondan razı olamadıkça senede bir defa değil, ayda bir defa umreye gitseniz bile aranızda ki bu eksikliği kapatamazsınız. Müslüman adalete, hukuka, başkasının hakkına, kamu hukukuna dikkat etmedikçe Peygamber efendimizin sünnetinden bahsedemez. Hz. Peygamberi okuyalım. Onu daha da yakından tanıyalım” ifadelerini kullandı.

Programın kapanış duasını Selahaddin-î Eyyubi Erkek Yurdu Öğrencilerinden ve Doğu Türkistanlı olan Ahmet Tosun yaptı. Daha sonra davetlilere lokum ve gül suyu ikram edildi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com