www.mardinnethaber.com
Miroğlu; Mardin Kalesi turizme açılmalı
29.11.2017 10:57 Mardin Nethaber

 

Miroğlu, tarihi Mardin Kalesi’nin en kısa zamanda turizme açılması gerektiğine vurguladı. 

AK Parti Milletvekili Orhan Miroğlu, tarihi Mardin Kalesi’nin en kısa zamanda turizme açılması gerektiğine vurguladı.
AK Parti tarafından Mardin’de önceki gün düzenlenen “Şehirlerin ekonomik beklentileri” forumunda konuşan Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, kentin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmesi durumunda Türkiye ve dünya turizmi ile kendi sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağını belirtti.
Miroğlu, Mardin’in dünya mirası statüsü kazanmasını hedefleyen UNESCO projesinin katılımcıların oy birliğiyle Mardin Vizyon Projesi olarak belirlendiğini anlattı. Tarihi Mardin Kalesi’nin en kısa zamanda turizme açılması gerektiğine dikkat çeken Miroğlu, “Kalenin turizme ve halka açılması için henüz Fikri Işık bakanımız Milli Savunma Bakanımız iken konuyu kendisiyle paylaşmıştım, oda talimat vermişti. 1. Cadde’de esnafımızı gezdim, şehrimizi ziyaret etmeye gelen insanların anlayamadığı en önemli şey bu kalenin kapalı olması. Sebebini hakikaten buraya gelenler de soruyor. Ama en çokta Mardinliler sormaya başladı. En son kalenin turizme açılması için gerekli bakanlıklara konu iletildi. Dosyaları hem önceki hem de sonraki Milli Savunma Bakanımıza illettik. Burası tabi, Milli Savunma Bakanlığı'nın alanı olarak görünüyor resmiyette. Kültür Bakanlığımızın burayı talep etmesi lazım, talep etmesinde şöyle bir problem var, buradaki radarın taşınması için bir maliyet gere-kiyor. En son Milli Savunma Bakanıyla yaptığımız görüşmede 50 milyon liraya ihtiyaç olduğunu söyledi. Doğrusunu isterseniz ben bu rakama biraz itiraz ettim, dedim ki, ‘Biz Hasankeyf'i 15 milyona taşıdık nasıl oluyor da bir radara 50 milyon?’ Biraz daha gözden geçirmeyi ve bu işi yapan bir kaç firmayı davet etmeyi teklif ettim. İş şuan o aşamada ama sayın bakanımızın çok ilgilendiğini ifade etmek isterim. Çünkü eğer turizmde bir başlangıç olacaksa bence bu kalenin halka açılması gerekiyor”dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com