www.mardinnethaber.com
Öğrencilere, Sağlık konulu seminer verildi.
23.11.2017 17:29 Mardin Nethaber

 

Mardin Final Okullarında eğitim gören öğrencilere Özel Mardin Park Hastanesi doktorlarından Beslenme ve Diyet Uzmanı Ruken Düzce ve Enfeksiyon ve Bulaşıcı Hastalıkları Uzmanı Berivan Tunca konuşmacı olarak katıldı.

Mardin Final Okullarında gerçekleşen seminerde “Bulaşıcı hastalıklar Hijyen, Sağlıklı Beslenme, Obezite ve Diyabet ” gibi konular ele alınarak, yaklaşık iki saat süren bir sunum yapıldı.  

Mardin Final Okulları çok amaçlı salonunda düzenlenen seminere Mardin Final Okulları kurucusu Bari Tunç’un yanı sıra öğretmenler ve okulda eğitim gören anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinden çok sayıda öğrenci katıldı.

Katılımcılara ilk sunumu yapan Bulaşıcı Hastalıkları Uzmanı Berivan Tunca, Hijyenin önemi, kişisel hijyen, su ve gıda hijyeni ile çevre hijyeni konularına değinerek, en az haftada bir defa banyo yapma, el ve ayak tırnaklarını kesme ve giyeceklerin sıklıkla değiştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Yemeklerden önce ve sonra elleri su ve sabun ile yıkayıp kurutulmalıdır diyen Tunca, “ Tuvaletten sonra elleri bol su ve sabun ile yıkanmalıdır. Akşamları yatmadan önce ayakların yıkanması, elbiselerin çıkarılıp pijama veya gecelik giyilmedir. Kadınlarda perine temizliği önden arkaya doğru yapılmalı ve kuru tutulmalıdır. İşten veya okuldan eve gelindiğinde el, yüz ve ayakları mutlaka yıkanmalı, günde en az iki defa diş fırçalanmalı, her gün saçları tarayarak sık sık uygun şampuanla yıkanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini belirten Tunca, “Yere düşen bir yiyecek yenmemeli, çiğ meyve ve sebzeleri ise kesinlikle yıkamadan tüketilmemelidir. Kişi yanında sürekli kâğıt mendil bulundurmalı, hapşurup aksırdığı zaman ellerini kesinlikle yıkamalıdır. Tuvaletleri temiz kullanmalı, çöpleri çöp kutusuna atılmalıdır” şeklinde konuştu.

Daha sonra sunumunu yapmak üzere mikrofonu devralan Beslenme ve Diyet uzmanı, Diyetisyen Ruken Düzce; Sağlıklı Beslenme, Obezite ve Diyabet gibi konulara değinerek, sağlıklı bir insan olabilmek için nasıl beslenmeliyiz.  Neler yemeli ve nelere dikkat etmeliyiz gibi önemli konuların altını çizdi.

Beslenme ve Diyet uzmanı, Diyetisyen Ruken Düzce; Yeterli ve düzenli beslenmenin okul başarısına büyük etkisi olduğuna dikkat çekerek, Kahvaltının önemi ve doğru kahvaltı örnekleri, Yumurtanın önemi, Günlük alınması gereken meyve ve sebze miktarı, Su içmenin önemi, Günlük içilmesi gereken su miktarı, Fast-food nedir?  Fast- food alışkanlıkları ve zararları, Şeker nedir? Aşırı şekerli besinleri tüketimin zararları nelerdir gibi önemli konularda açıklamalarda bulundu.

Salonu dolduran öğrencilerin sunumu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Ruken Düzce ve Enfeksiyon ve Bulaşıcı Hastalıkları Uzmanı Berivan Tunca’ya merak ettikleri konular hakkında soru-cevap şeklinde sohbet ederek istedikleri bilgilere sahip oldular. Sunum sırasında öğrencilerin ve öğretmenlerinin konulara ilgisi yüksek olduğu gözlendi.

Programın sonunda Mardin Final Okulları kurucusu Bari Tunç tarafından Beslenme ve Diyet Uzmanı Ruken Düzce ve Enfeksiyon ve Bulaşıcı Hastalıkları Uzmanı Berivan Tunca’ya plaket takdim edildi. Akabinde okulda bulunan hayvanat bahçesi dolaşılarak, hatıra fotoğrafı çekildi.

 

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com