www.mardinnethaber.com
Bölgenin En Büyük Kütüphanesi Mardin’de
21.11.2017 16:38 Mardin Nethaber

 

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından kurulan ve yaklaşık bir buçuk yıl içerisinde tamamlanan Kütüphane ve Dökümasyon merkezi basın mensuplarına tanıtıldı.

Üniversitesinin Kampüs alanında kurulan ve 11 bin 600 metrekare alanıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Kütüphane ve Dökümasyon merkezi, yaklaşık 16 milyar lira değerinde bir maliyetle tamamlandığı belirtildi.

Türkiye genelinde kendi kategorisinde bulunan kütüphaneler arasında mimarlar ödülünü almış olan bu kütüphane, bugün Türkiye’de en son teknoloji ile donatılmış Sabancı ve Bilkent Kütüphanelerini bile geride bırakacak bir teknoloji sistemiyle donatılmıştır.

Dünyada bile mevcut olamayan Arapça, Kürtçe ve Süryanice dillerinde yazılmış akademik kitapların bulunduğu kütüphanede yapılan bağışlarla şu anda kadar yaklaşık 100 bin kitap arşivi ile bin öğrenciye aynı anda kitap okuma imkânı tanıyor.

Kütüphane hakkında açıklamalarda bulunan Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, üniversite kampüsü alanı içinde kurulan kütüphaneye kendi eserlerimden olan 17 bin 500 kitabı buraya bağışladığını söyledi.

Aynı anda yaklaşık 700 bin kitap barındırma kapasitesine sahip olan kütüphanede aktif olan 64 bilgisayarın bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ağırakça “Kütüphanemiz bu sene faaliyete geçti. 2008 yılından buyana açılan üniversiteler içerisinde en iyi elektronik donanım ile hazırlanmış bir kütüphanedir. Mevcut olan kitaplarımızla her geçen gün öğrencilerimizin ilgisini daha da cezbetmektedir. Özelikle kütüphanemizin fevkalade okuma salonları, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için ayrılan mekânlar ve yönetim birimleri ile birlikte Türkiye’nin en donanımlı kütüphanesi olduğunu” ifade etti.

Ağırakça, “Bir erkek ve bir bayan mescidinin de bulunduğu kütüphanede bunun yanında dış mekân ve iç mekân olmak üzere sergi alanlarımızda aktif durumda. Son yıllarda kitap okumaktan ziyade gençlerin internet ve sosyal medyadan bilgi edinmek istemesi son derece elim bir vaziyettir. Bilgi kitaptan okunur. Bilgi özellikle sosyal medya ve internet üzerinden edinildiğinde çok doğru ve gerçekçi olmayabilir. Sosyal medyaya yansıyan bilgiyi kaynak olarak kabul edemeyiz. Kaynak kitaptır. Öğrencilerimizin kitap okumaya, araştırmaya yönelmesi gerekmektedir. Okuma eksikliği kütüphanelerde giderilir. Kitapları, bizzat kitaplara dokunarak, okuyarak gerekli donanıma sahip olunabilir. İnsanlarımız kitaptan uzak kaldıkça mahrumiyetleri artacak bilgi eksiklikleri nesilden nesile gittikçe artarak devam edecektir” dedi. 

Bir VIP salonu ve kütüphane oryantasyon eğitimi için 20 kişilik kolçaklı sınıflarında mevcut olduğunu dile getiren Ağırakça, "Mevcut kitap arşivimiz dijital ortama da aktarılmıştır. Dijital veri tabanı ile öğrencilerimiz tabii ki teknolojiyi kullanacaklar ama kitap, benim kanaatim bizzat kitaba dokunarak o zevk alınır. Ben 55 yıldır okuyorum. Okuduğumuz romanlardan tutun, fikir kitaplarına kendi alanımız ile ilgili kendi kaynaklarımız onlarca kitap. Örneğin İbnül Esir’in El-Kamil Fi't Tarih eserinin 12 ciltini ben baştan sona okudum. Bu bir kaynak eser. Bunun gibi onlarca hacimli ciltler. Onlarca cilt redaksiyon yaptım. Bunların hepsi ayrı bir zevk veriyor. Okurken yaşadığınızın farkına varıyorsunuz. Yeni bir şeyler öğrendikçe hiçbir şey bilmediğinizi fark ediyorsunuz” diye konuştu. 

Basın mensuplarına kütüphaneyi gezdirerek tanıtan Kütüphane Daire Başkanı Hilal Ağalday ise, kütüphane en son teknolojik sistemle donatılmış olduğunu belirterek, “Kütüphanede Türkiye’de ilk kez uygulanan kitap iade istasyonu da mevcuttur. Öğrenciler için özel tasarlanmış çalışma odaları, engelli dostu bir kütüphane olmasının yanı sıra öğrencileri evinde hissettirecek salonları da bulunduğunu söyledi.

Kütüphane binamızda 84 kişilik 7/24 çalışma salonu da bulunduğunu anlatan Ağalday, “Öğrencilerin rahatlığı açısından özel tasarlanmış cep sinemaları, dijital veri tarama ve aktarma cihazları, bin kişilik özel DVD arşiv odası ile Mardin’de bilgi açığını kapatacak bir yapıya sahiptir. Öte yandan üç katlı kütüphanede tarih, edebiyat ve dergi bölümlerinden oluşmaktadır. Ayrıca öğrenciler için hazırlanmış cep sinema salonları ve laboratuvar çalışma odaları da mevcut” dedi. 

Ağalday açıklamalarına şöyle devam etti “Kütüphanemiz rahat bir ortamda öğrencilerin kendilerini sıcak bir yuvada hissedecekleri bir ortam oluşturduk. Teknolojik açıdan ilkleri kullandık. Kitap iade istasyonumuz Türkiye’de bir ilk olma özelliğine de sahiptir. ” şeklinde konuştu. Bin öğrencinin aynı anda hizmet alabileceği kütüphanede özel çalışma odaları, dijital veri tabanı ve binlerce kitabın yer aldığı 3 katlı kütüphane de öğrenciler hem teknolojik veri tabanını kullanabilecek hem de kitapları, ansiklopedileri karıştırarak aradığı bilgiye sahip olabilecektir” ifadelerini kullandı.

Sağlık yüksekokulu öğrencilerinden Cemile Çakar, üniversite yönetimi tarafından yapılan bu muazzam kütüphaneden mükemmel bir şekilde faydalandığını belirterek, “Kütüphaneye girdiğimde kendimi teknolojiyle harmanlanmış bilgi âleminde hissediyorum.  Her türlü imkâna sahip olan kütüphanede oluşturulan yaşam odaları, kafeterya, zengin arşivi, müze ve sergi alanı ile bizlere doyumsuz bir kültür hizmeti sunuyor. Buna vesile olanlardan Allah razı olsun” dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com