www.mardinnethaber.com
İl Müftüsü İsmail Çiçek, Midyat Ensar Vakfının sohbet konuğuydu
20.11.2017 15:52 Mardin Nethaber

 

Kısa bir süre önce açılan Midyat Ensar Vakfı Şubesi haftalık sohbet programlarına devam ediyor.

Ensar Vakfı’nın Mardin'de 3. şubesi olan Midyat şubesinin Bu hafta sohbet programının konuşmacısı Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek olurken “İhsan” konuşmanın ana konusu oldu.
Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek, Meşhur Cibril hadisini aktararak başladığı konuşmasında şunları söyledi.
Hz. Ömer anlatıyor: “Bir gün Resûlullah'ın yanında iken bir adam çıkageldi. Elbisesi bembe-yaz, saçları simsiyahtı ve üzerinde herhangi bir yolculuk belirtisi yoktu. Üstelik aramızda onu tanıyan da yoktu. Peygamber'in (sav) yanına oturdu; dizlerini onun dizine dayayıp ellerini uylukları üzerine koydu. Sonra da, 'Ey Muhammed! Bana İslâm'ı anlat.' dedi. Bunun üzerine Resûlullah (sav) şöyle buyurdu: 'İslâm, Allah'tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğuna şahitlik etmen; namazı kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman ve eğer gücün yetiyorsa haccı yeri-ne getirmendir.' Bu sözler üzerine adam, 'Doğru söy-ledin!' dedi. Biz ise, adamın hem soru sorup hem de onu tasdik etmesine şaşırdık. Sonra, 'Bana imanı anlat.' dedi. O da, 'İman; Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe ve iyisi ve kötü-süyle kadere inanmandır.' şeklinde karşılık verdi. Adam yine, 'Doğru söyledin!' deyip peşinden, 'Bana ihsanı anlat.' dedi. O da şöyle söyledi: 'İhsan, Allah'ı görüyormuşsun gibi ibadet etmendir. Çünkü sen O'nu görmesen de O seni görmektedir.' Daha sonra adam, 'Bana kıyameti anlat.' dediğinde, Peygamber (sav), 'Bu konuda kendisine soru sorulan kimse, soruyu sorandan daha bilgili değildir.' dedi. Adam, 'Öyleyse bana onun alâmetlerini söyle.' deyince, şunları saydı: 'Cariyenin efendisini doğurması ve yalın ayak, çıplak, fakir sürü çobanlarının yüksek binaları yapmada yarıştıklarını görmendir.' Sonra adam gitti. Bir süre sonra Hz. Peygamber bana soru soranın kim olduğunu bilip bilmediğimi sordu. Ben, 'Allah ve Resûlü en iyisini bilir.' dediğimde şunu ifade etti: 'O, Cibrîl idi. Size dininizi öğretmeğe gelmişti.' ”
Bu hadisi aktardıktan sonra Müftü İsmail Çiçek “İhsan”, yapılması gereken şeyi en iyi şekilde bilme ve güzel bir şekilde yerine getirme, başkasına iyilik etme, Allah'a kulluk, her görevi en iyi şekilde, önemseyerek, hakkıyla ve lâyık vechiyle yapma anlamına geldiğini açıkladı. Çiçek ayrıca “Yapılan bir işin ihsan seviyesine ulaşabilmesi için kişinin öncelikle, ne yaptığının farkında olması ve onu en uygun, en güzel şekilde uygulaması gerekmekteydi. Hz. Ali'nin, “Kişinin değeri, işindeki ihsanıyla ölçülür.” sözü de bir insanın hem kendisinin hem de yaptığı işlerin değerinin, ortaya koyacağı anlamlı, ölçülü, güzel davranışlarla değer kazanacağını ifade edeceğini söyleyerek konuşmasını sürdürdü.
Müftü Çüçek konuşmasını tamamlarken şu ifadeleri kullandı; “Neticede ihsan, gerek ibadetlerin ve gerekse bütün davranışların Allah rızası gözetilerek, içtenlikle, karşılıksız, en güzel şekliyle yerine getirilmesi demektir. Bütün eylemlerin anlamlı ve değerli olmasının, kişiye ve topluma yararlı olmasının yolu da budur.”
Midyat Ensar vakfı Şubesinde yapılan sohbet Programına Midyat İlçe Müftüsü Şafi Bilik, Ensar Vakfı Mardin Şube Başkanı Zeynal Tepe, Midyat Şube Başkanı Abdurrahman Kapla ve vakıf üyeleri katıldı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Önemli Linkler
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com