www.mardinnethaber.com
3.TUR AŞI TAMAMLAMA VE HIZLANDIRMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI
03.11.2017 12:41 Mardin Nethaber

 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan 3.Tur Aşı Tamamlama ve Hızlandırma Çalışmaları 1-17 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz; konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hassas yaş gruplarının aşı ile önlenebilir hastalıklara yakalanmadan önce ulaşıp onları bağışık hale getirmek amacında olduklarını söyledi.

Yavuz, “Sağlık Bakanlığının Genişletilmiş Bağışıklama Programı 1981 yılından beri yürütülmektedir. Bugün itibarıyla 13 hastalığa karşı aşı uygulanmaktadır. Bunlar verem, difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci, zatürre, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, mikrobik sarılık (hepatit B, hepatit A) hastalığına karşı yapılan aşılardır” dedi.

Dünyada göçmenler ve mülteciler önemli sağlık sorunlarına neden olduklarını anlatan Yavuz, “Bunların başında, 2011 yılından bu yana süregelen Suriye’deki iç savaş ve buradan ülkemize sığınan Suriyeli vatandaşlar da bunun için büyük bir etkendir. Özellikle 2013’ten itibaren sayıları günden güne artış gösteren, kayıtlı sayıları 2 milyon 871 bin kişi olan bir nüfusa, Türkiye geçici koruma sağlamaktadır. 0-4 yaş arasındaki “Geçici Koruma Altındaki Nüfus” ise yaklaşık 400 bin kişidir. Kayıtsız nüfusla beraber bu sayının çok daha yüksek olduğu tahmin edildiğine” dikkat çekti.

Ülke genelinde şu ana kadar 85 ‘Göçmen Sağlığı Merkezi’ faaliyet gösterdiğini belirten Yavuz, “13 gün boyunca yapılacak olan çalışmalarda, aşı istasyonları, gezici ekipler, ASM’ler, TSM’ler, GSM’ler aracılığı ile yapılacaktır. Her aşı istasyonu ve gezici ekip en az 5-6 kişiden oluşacaktır. Ekipte, bir ekip lideri, aşı uygulayıcısı, kayıt tutucu, iki kişi aşıyı uygulamak üzere geri kalan diğer personel de iletişimden sorumlu olarak hizmet verecektir” şeklinde konuştu.

Yavuz konuşmasının sonunda kendi toplumumuzun bir parçası olarak kabul ettiğimiz başta Suriyeliler olmak üzere tüm ‘Geçici Koruma Altındaki Gruplara’ sağlık hizmetini kendi vatandaşlarımıza sağladığımız gibi ayrım yapmadan yapılacaktır. Bu bir insanlık görevidir dedi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com