www.mardinnethaber.com
Mardin-Şırnak Veteriner Hekimleri Odasının Dayanışma Gecesi.
30.10.2017 16:00 Mardin Nethaber

 

 

Mardin-Şırnak Veteriner Hekimleri Odası tarafından düzenlenen dayanışma gecesi yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Özel bir otelde düzenlenen dayanışma gecesine Mardin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür yardımcısı Özkan Önen, Diyarbakır Bölge Veteriner Hekimleri Odası Serhat Aslan, Ziraat Mühendisleri Odası Temsilcisi Vedat Durak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Tarım İlçe Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Veteriner Hekimler, Veteriner Tıbbı Satış Mümessilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılışında konuşan Mardin-Şırnak Veteriner Hekimleri Odası Başkanı veteriner Muharrem çakar; Veteriner Hekimleri Odası olarak, insan sağlığı için gecesini gündüzüne katan bir meslek gurubu olduklarını belirterek, sağlıklı gıda için hepimiz bu sektörün paydaşlarıyız dedi.

Konuşmasının devamında insanlığa hizmet etmek için çalıştıklarını söyleyen Çakar, "Veteriner Hekimler olarak; sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, sağlıklı insan felsefesi ile yola çıkarak çalışmaktayız. Bu dayanışma gecesinde bir araya gelmişken bir kaç konuya değinmek istiyorum. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakkıbaba, yaptığı açıklamada et fiyatlarının düşeceğini söylemişti. Ama maalesef fiyatlarda düşüş olmadı. Bizim bakan beyin çalışmasına olan inancımız tamdır. Fakat yanlış istatistiklerle buralara gelindiği kanaatindeyiz" ifadelerini kullandı.

Et ithalatı konusuna da değinen Çakar, "Et ithalatı semptomatik tedaviden öteye geçemez. Günü kurtarmaya yönelik bir çalışmadır. Önümüzü görecek bir politikaya ihtiyaç vardır. Bizim önerimiz meradan yararlanılan yerli ırkların ıslahıdır. Çünkü bir işletmenin giderinin yüzde 70'i yemdir. Yem masrafının düşürülmesi et fiyatlarının da düşmesine neden olacaktır" şeklinde konuştu.

Aile tipi işletmelere destek olunmasıdır diyen Çakar, "İkinci bir gündem maddemiz ise fiili hizmet zammına Veteriner sağlık çalışanlarının tekrar dahil edilmesidir. 200'e yakın zoonoz (Burucella, Kuduz, Deli dana v.s) hastalıkla savaşan ve temas halinde olan hekimlerimizin en büyük haklarından olduğunu düşünüyoruz. Bir çok sağlık çalışanımız hayvanlardan aldığı darbeler ile maalesef yaşamını yitirmiştir. Veteriner sağlık çalışanlarımızın kıymetinin bilinmesi için kaç arkadaşımızın daha zarar görmesi gerekiyor. Biz geleceğe dair umudumuzu kaybetmiyoruz. Elbet bir gün biri çıkıp bu veteriner hekimlerden Allah razı olsun diyecektir" açıklamasında bulundu.

Programın sonunda Diyarbakır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Serhat Aslan'a ve meslekte yirmi yılını tamamlayan veteriner hekimlere plaket verildi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com